100 yıl önce doğmak mı 100 yıl sonra doğmak mı?

aynı aileyle...

ve neden?

teşekkürler.

sonradan oyumu kullanıyorum öncesini biliyoruz sonrası piyango

  • basond  (16.09.18 14:00:06)
100 yıl sonra ne olacağını bilemeyiz ama 100 yıl önceki durumu az çok biliyoruz. o yüzden 100 yıl sonra derim.

hayatım boyunca daima eskiye, tarihe vs. ilgi duyan biri oldum ve o zamanları kesinlikle "görmek" isterdim. gelgelelim, modern olan her şeye bok atan ve ısrarla "1000 yıl önce yaşamak istediğini" söyleyen hipster'lara gerizekalı gözüyle bakıyorum. zihinsel gelişimini tamamlamış bir insanın, birilerinin her an köyünü basıp eşini seks kölesi yapabileceği, seni öldürüp çocuklarını da köle pazarında satabileceği bir zamanda yaşamak istemesi mümkün değil. ha böyle şeyler bugün de olabiliyor ama hem çok daha az hem de artık uluslararası basın var, yardım kuruluşları var vs. en azından bir şey yapılma ihtimali doğuyor. şimdi bunlar "norm" değil hiç değilse.

geçmişe her zaman bakmak, geçmişi her zaman dikkate almak gerekiyor ama bunu bugünü anlamak ve geleceği şekillendirmek için yapmalıyız başka bir sebeple değil.
  • der meister  (16.09.18 14:01:41)
sağlık şartlarını düşünerek cevap yazıyorum, geçirdiğim hastalıkları ve ameliyatlari göz önüne alırsam 100 yıl önce yaşasaydım çoktan ölmüştüm. o hyüzden cevabım tıbbın daha da geliştiğini varsayarak 100 yıl sonrası.

tabi nostalji delisi biri olarak 100 yıl öncesinin günlük yaşam koşullarını birebir merak etmiyor değilim. şimdiki ailemle değil de bana anlatılan büyük büyük dedemler ninemler döneminde onlarla yaşamak isterdim..
  • eylul  (16.09.18 14:07:36)
200 yıl öncesi olursa olur çünkü doğduğum Rumeli topraklarında 100 yıl önce kaos hakimdi.100 yıl sonra aile ilişkilerinin daha da kötü olacağını dünyanın çekilmez bir hale geleceğini düşünüyorum

  • turkuaz  (16.09.18 14:12:24)
Aynı aile ise hiçbir zaman çizelgesinde doğmamak alayım ben :p

  • farabi  (16.09.18 15:11:49)
Aynı aile ve Türkiye olmasa hiç düşünmeden 100 yıl önce derdim ama mevcut şartlarda 100 yıl sonra diyorum.

  • ms brownstone  (16.09.18 15:39:28)
Mumkunse hic dogmamayi yeglerim.

  • superfluid  (16.09.18 18:12:32)
100yil sonra dogmak kesinlikle.

Cunku 100yil sonra nasil olacagini merak ediyorum. Ve 100yil sonrasiniin teknolijisiyle yasamak istiyorum.
  • stavro  (17.09.18 09:15:29 ~ 09:23:32)