[]

Excel'de bir hücreye istenilen bir değeri yazdırma

Şu başlıkta dert anlatma olayını bi' türlü çözemedim. Neyse;

Şimdi aslında şunu demek istiyorum .

Mesela a1 hücresinde ''mahmut'' yazıyorsa a2 hücresine ''naber'' yazsın.

Ve bir diğer sorum da a1 hücresine 1 yazdığımda, a1 hücresine ''mahmut'' yazsın, ya da mesela 2 yazdığımda ''mehmet'' yazsın, yani 1 ve 2 yi tanımlayıp hücre içine o 1'i yazdığımda tanımladığım şeyler yazsın, bi' nevi shortcut mı diyorlar birşey diyorlar ya, o işlevi kursun diyorum ama. çok mu şey istiyorum bilmiyorum.

 
Sanırım istediğin bu:
support.office.com

  • Yahuda  (15.09.18 11:42:29) 
Vlookup ilk istek için.
İkincisi için makro gerekir ya da yandaki sütuna bu istek vlookup ile yapılıp en son o sütun a sütununa kopyalanabilir

  • kisa  (15.09.18 11:46:52) 
ilk istediğin vlookup veya "EĞER" formülü ile yapılabilir.

ikinci istediğin için makro yazman gerekiyor. Yazdığın makronun worksheet change event'ı içine alınıp burada hangi hücre değişmiş, değeri ne kontrolü yapıldıktan sonra belirlediğin kalıplara uygun bir durum varsa ilgli hücreleri değiştirmen gerekiyor.
  • kimlanbu  (15.09.18 14:25:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.