istifa ihbar suresi

gunaydin,
12 yil calisilan sirketten istifa etmeden kac hafta once haber vermek lazim?
istifa edince sirket hicbir sey odemiyor degil mi, tazminat vs?

içeride kalan maaş ve varsa yıllık izn mesai ücreti vs ödenir.12 yıl için 8 hafta ihbar süresi

  • kablelvuku  (14.09.18 08:15:29 ~ 08:16:06)
3 yıldan fazlaysa 2 ay önce haber vermelisiniz diye biliyorum. İhbar süresi o kadar yani. Şirketinizle konuşursanız kıdeminizi verebilirler belki. Normalde istifa ettiğinizde böyle bir ödeme yok. Ama uzun yıllar çalıştıkları şirketlerinden istifa edip kıdemlerini alan arkadaşlar oldu.

  • monogram  (14.09.18 08:15:57)
kidem ne kadar oluyor peki?

  • cedex  (14.09.18 08:16:37)
www.haber7.com

google gibi kullandın bizi mübarek.

kıdem tazminatı için 15 yıl 3600 gün şartı var
  • kablelvuku  (14.09.18 08:19:28)
Merhaba,

Eylül 1999'dan önce sigortalı olduysanız ve günü doldurduysanız çıkarken kıdem tazmiantınızı da alabilirsiniz.

Bunun dışında kullanmadığınız yıllık izinlerinizi ve diğer alacaklarınızı alacaksınız.

56 gün ihbar süreniz mevcut.

Ancak ortada 12 yıllık bir kıdem var. İşverenle kıdem için anlaşma yoluna gidip ikale talep etmenizi önereceğim.
  • patates  (14.09.18 08:20:51)
ihbar süresi 8 hafta. 12 yıllık çalışana ihbar süresinin tamamı uygulanır mı bilemedim ama, bi samimiyet gelişmiştir diye düşünüyorum, iş devri yapılacak kadar süre tanınır sonra izin verilebilir belki.
sigorta prim gün başlangıcı, yani sigortalı çalışmaya başlanan ilk tarih 8 eylül 1999'dan önce ise 3600 gün prim gün sayısı doldurulduğunda kıdem tazminatı alınabiliyor. bu şartlar karşılanmıyorsa tazminat hak edilmez özel şartlar dışında.

  • Bruce  (14.09.18 08:21:01 ~ 08:21:39)
İhbar işvereni mağdur etmemek için konulmuş bir kural. Yaptığın işleri senden sonra gelen kişiye devretmen için gerekli süre gibi düşünmek lazım. Böyle bir olay yoksa veya daha kısa sürede halledebilirsen, hemen veya bir kaç hafta sonra çıkabilirsin. Tamamen işverenle anlaşmanıza bağlı...

3600 gün tazminatını araştırıp al. 12 sene az değil...

.
  • kartallar yuksek ucar  (14.09.18 09:13:49 ~ 09:14:17)
bir yanlış anlaşılma olmasın, soruyu bu şekilde sormuşsunuz çünkü: "istifa etmeden önce" haber vermek zorunda değilsiniz. sadece istifa dilekçenizi verdikten sonra çalışmanız gereken bir ihbar süresi var.

@patates'in dediği gibi, toplam sigortalılık süreniz 15 yıl ise son çalıştığınız yerden çalıştığınız süre kadar kıdem tazminatınızı alabilirsiniz, bu durumda 12 yıllık tazminatınızı alabilirsiniz.
  • givemesomesubstance  (14.09.18 09:48:45)
Haklı sebeplr fesih öne sürebileceğiniz bir neden yok mu tazminatları yakmasanız?

  • mabesa  (15.09.18 12:43:04)