Kredi kartı ile taksitlendirmede her ay kalan taksitlerin limitten düşmesi?

Kredi kartı ile bir taksit yaptırdığın zaman her ay kalan tüm borcun limitini düşürüyor, sanki her ay aynı ürünü satın almışız gibi, bu kadar mantıksız bir işleyiş görmedim, bankalar neyi amaçlıyorlar bu şekilde çok merak ediyorum?

Kredi kartının amacı o zaten? Sana bir limit veriyor, sen o kartla harcama yaptığında banka senin yerine aldığın şeyin parasını ödüyor, dolayısıyla sana verdiği limitten kullanmış oluyorsun. Sonra da sen alışveriş yaptığın yere değil bankaya Ödemiş oluyorsun. İster taksit taksit, ister tamamı ay sonunda. Banka sana limit vermiş al bundan harca diye, sen de harcamışsın. Gayet basit aslında.

  • mutlusismankedi2015  (13.09.18 21:05:10)
Soruyu tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla;
Taksitli de ödeyecekseniz bir ürünün tam fiyatı limitinizden düşer, her ay ödedikçe de taksit taksit geri açılır. Eğer böyle olmasaydı da her ay sadece o ayın taksiti limite yansıtılsaydı, 5000 tl limitli bir kart ile 10 taksitle 50.000 tl'ye bir şeyler almanız mümkün olurdu, ama size ayrılan toplam kredi limiti 5000.

  • diyanet takvimi  (13.09.18 21:08:50)
Olayın mantığı şu aslında mantıksızlığı:

1000 liraya 10 taksit bir şey aldınız, bunun aylara göre limitten düşümü şu şekilde oluyor:

1000 (1. ay) - 900 (2. ay) - 800 (3. ay) .... 100 (10. ay)

Yani ne kadar harcadıysan değil 1000 lira için 10 ayda limitinden

1000(10.11/2)=5500 lira düşüyor, ben bu mantıksızlığı sorguluyorum.

Telefonda bu mantıksızlığı müşteri hizmetlerine anlattığımda cevapları, tüm kredi kartları böyle, oldu.
  • gezegen olan pluton  (13.09.18 21:46:07 ~ 21:47:36)
Ne anlatmaya çalıştığını anladım ama ifade etmek konusunda çok sıkıntı yaşıyorsun. Büyük ihtimal temsilci de seni anlamadı doğal olarak. Ama sen zaten olayı çok yanlış anlamışsın daha doğrusu kredi kartı olayını hiç anlamamışsın. Ne kadar harcıyorsan o kadar limitinden düşer, sen her ay taksitleri ödedikçe de limitin açılır. Bu kadar yani başka bir teferruatı yok.

  • mutlusismankedi2015  (13.09.18 22:00:10)
Abi n’aptın sen dünyayı yeniden keşfetmeye gerek Yok ödedikçe limitin açılır iste. Sen taksit miktarı düşsün diyorsan karttan Yok öyle bir dünya

  • monkey  (13.09.18 23:52:51)
çünkü 1. ay henüz ödemediğin 1000 liralık borcun var ve limitin -1000 ile başlıyor. 100 lira ödediğin zaman ise henüz ödemediğin 900 liralık borcun var ve limitin -900 ile başlıyor.

bakış açın çok saçma. aslında kredi kartının limiti hep sabit, her ay 5000 lira yeni limit vermiyor sana.
  • belkider  (14.09.18 00:02:03)
Sen sanki her ay banka sana 1000 lira nakit veriyormuş da, ama her ay kalan taksit miktarı kadar parayı elinden geri alıyormuş gibi düşünmüşsün. Haliyle 10 ayda bankadan 10000 para alıyor ve her ay kalan taksitler kadar parayı tekrar tekrar veriyor gibi hissediyorsun. (niye bilmiyorum) Böyle bir senaryoda evet, 10. Taksit 10 kere. 9. Taksit 9 kere ödenmiş gibi olur. Aöa durumun bununla uzaktan yakından alakası yok.

Limitin 1000 lira ise, banka sana en başında sadece bir kereliğine bin lira borç veriyor gibi düşün, ancak borcunu her ödediğinde, ödediğin kadarını sana tekrar borç veriyor. Haliyle sen bu 1000 liraya 10 taksitle bir şey alsan, 1000 lira gitti, ancak her ay ödeyeceğin 100 lira için banka sana bir 100 lira daha borç verir artık.
  • diyanet takvimi  (14.09.18 13:12:27)
limitin ne kadarsa (diyelim 5 bin) ödediğin taksit tutarı kadar (diyelim aylık 100 lira ödüyorsun bin liralık alışveriş taksidi olarak) limitin o kadar açılacak. yani bin liralık alışveriş yaptın limitin 4 bin kaldı. 100 ödedin limitin 4100 oluyor. 1000 lirayı bir seferde ödersen harcama limitin 5000 olacak yine.

  • naksidil  (14.09.18 13:22:26)