alegori

alegori kavramını iyice anlamaya çalışıyorum, bu bağlamda, aklıma umberto eco'nun foucault sarkacı kitabında direkt olarak "alegori" kelimesinin çok geçtiği geldi. tam olarak anlamadım bu cümleleri.

şu kısımlarda "alegori" kelimesiyle ne denmek isteniyor? yani bir bakıma türkçe'den türkçe'ye çeviri rica ediyorum : )

1) “Kuşkusuz, İsa’nın çektiği acılar bir alegori, Tapınakçılar’ın
yargılanmasının bir ön-duyurusudur.”

2) Bana Staglieno mezarlığını çağrıştıran, tarihsel imgelerle süslenmiş bir
taç-kapıdan geçtik. Üstünde karmaşık bir neo-klasik alegori, onun
üstünde de oyma harflerle şu sözcükler: CONDOLEO ET
CONGRATULOR.

3) Hepsi hepsi iki oda vardı; köşelere yığılmış kitaplarla tıkabasa dolu,
kitap rafları kitapların ağırlığı altında bel vermiş. Üstünde bilgisayarın,
yazıcının, disket kutularının durduğu masayı hemen gördüm.
Kitaplıklardan artakalan boşluklarda birkaç resim, masanın tam
karşısında, özenle çerçevelenmiş bir on yedinci yüzyıl gravürü; geçen ay,
tatile çıkmadan önce bir bira içmek için yukarı çıktığımda farkına
varmadığım bir alegori.

-----

başka birçok yerde geçiyor aslında ama çok örnek olacağı için almadım onları.

sembolizma demek.
aslında sana başka birşeyi anlatıyor demek.
bizim deyimlerimiz full alegori.
mason öğretileri full alegori.

mantıklı veya mantıksız orası tartışılır
ama sen bir anlam yüklüyorsun ve oluyor., anlatırken de böyle anlatıyorsun bitti gitti.

isanın çektiği acılar bir alegori
genel olarak insanların çektiği acıları anlatıyor tabii, isa diye biri bile yok diyor şimdi tarihçiler mesela.

adalet anlatan gözü bağlı / elinde terazi olan kadın bir alegoridir mesela.

@angelus'un verdiği örnek de efsanevi bir örnek, süper anlatmış.
  • Corc  (13.09.18 20:45:36 ~ 21:11:36)
Aslında alegoriyle sembolizm aynı şey değiller; sembolizm sadece soyut bir kavramı bir figürle anlatır, hikayenin kendisini oluşturmaz; alegori, bu sembolleri kullanarak hikayeni kendisini oluşturur. Misal Hayvan Çiftliği'ndeki domuzlar ve diğer hayvanlar kendi başlarına birer semboldür, fakat bir araya gelip bir öykü oluştuğunda, bu alegoridir.

  • angelus  (13.09.18 21:06:41)
Alegori bir hikaye anlatır, hikayede anlatılmak istenen bir alt mesaj vardır fakat bunu üst hikaye içinde gizlerler.

Mesela Gulliver'in Gezileri böyledir. Alegorik bir anlatım vardır. İçinde bir sistem eleştirisi barındırır ama hikayenin kendi konusundan alakasızdır bu sistem eleştirisi. Hikaye kendi çapında sürükleyici biçimde ilerler.
  • bos gezenin bos ustasi  (13.09.18 22:53:22)
Eksik olmuş yukarıdaki cevap. Sistem eleştiri gizliden gizliye yapılır, anlamak için analiz etmek gerekir veya ortada bir alt mesaj olduğu bilinciyle okumak gerekir. Yoksa anlamak zordur bazı alegorik hikayeleri.

  • bos gezenin bos ustasi  (13.09.18 22:54:45)