[]

Matematik Sorusu

Bu attığım soruda a+b toplamının en düşük olması için a'ya -6 değerini veriyor. Ama benim anlamadığım şu: -6'nın karesi parantez içinde değilse -36 değil mi? Bu soruda -36x2=-72 gelmesi lazım, bu da şartları sağlamıyor. Matematik özürlüsü olduğum için buraya sorayım dedim bir de.
 
ooo ekol hoca. Hocam böyle a^2 yazıldığı zaman parantez gibi sayılır. soruda ve çözümde sıkıntı yok yani.

mantığına gelirsek -a^2 olduğu zaman aslında şöyle oluyor. -(a)^2 ya da -(2)^2
  • westblack  (12.09.18 21:39:52 ~ 21:46:02) 
a x a x b = 72

bir de böyle bakın soruya.
  • aslan burcu kadini  (12.09.18 21:41:25 ~ 21:42:00) 
hiç bir reel sayının karesi (hatta herhangi bir çift kuvveti) negatif değildir.


  • diyanet takvimi  (12.09.18 21:43:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.