[]

Şarkılar insanı depresifleştirir mi?

23 yaşındayım 13-14 yaşından beri melankolik bir tuh halim var, tabii bunun olmasında yaşadıklarımın da oayı vardır ama ufak yaşlardan beri teoman, duman tarzı kişilerin yaptığı şarkıları dinliyorum. Bunun karakterime ve ruh halime etkisi var mıdır?
 
Mobilim imla için sorry


 • Drakath  (12.09.18 21:04:51) 
Tabii lan manyak mısın.

Şimdi sen bi yatağına uzanıp high hopes dinle bakalım sağlıklı kalabilecek misin? Depresif şeyler fazla dinleme. Ne yaparsan o olursun.
 • tabii lan manyak mısın  (12.09.18 21:10:43) 
 • Delay Fuze  (12.09.18 21:21:36) 
Oyyy, hem de nasil! Karaktere etkisi daha uzun surede olabilir. Uzun vadede dinledigi muzigi artik icsellestirip butunlesiyor insan ama kisa vadede anlik ruh hali ile oyun hamuru gibi oynayor valla. Sarkisi bile var "Coktan unuturdum, ben seni coktan. Ah bu sarkilarin gozu kor olsun" diye.


 • aychovsky  (12.09.18 21:23:35) 
evet böyle bir bilimsel araştırma var.


 • westblack  (12.09.18 21:25:44) 
Duygu, düşünce ve davranış birbiriyle fazlasıyla ilişkili ve haliyle birbirini etkileyen şeyler.
Yani kötü şeyler düşünseniz de mutsuz olursunuz. Sürekli kedi yavruları düşünürseniz biraz daha mutlu olabilirsiniz.
Ya da mutluyken dinlediğiniz bir şarkı, sonradan dinlediğinizde size mutluluk verebilir.

Şarkılar bizi daha da çok etkiliyor ve uzunca süreden sonra "mutsuz olmalıyım" gibi bir öğrenme geliştirmiş olabilirsiniz ama bu hayat boyu size yapışıp kalacak diye bir şey yok. Duygu, düşünce ve davranış; durumun ne olduğuna bağlı olarak değişen şeyler.

Eğer değişmesini istiyorsanız biraz azaltabilirsiniz bu depresif şarkıları. Woodstock şarkıları ilk başta çok uzak ve yabancı gelir belki ama sonuçta zaman geçmesi gerekiyor.
 • mor bembombom  (12.09.18 21:28:27) 
Zamanında bilimsel bir araştırma okumuştum, hatta ingilterede yapılmış diye aklımda kalmış, neyse ona göre düzenli müzik dinleyenler dinlemeyenlere göre daha fazla depresyona giriyorlarmış.

Dikkat edin damar müzik demiyor, hangi tür olursa olsun.

O ara son çare hele Bi de bunu deneyeyim dedim, işe yaradı.

Ha şimdi de duygusuz donuk biri oldum çıktım. Orası ayrı
 • yemrem  (12.09.18 21:42:57) 
 • Tears of Devil  (12.09.18 21:59:56) 
Sizin tam da High Fidelity/Ölümüne Sadakat okuma zamanınız gelmiş bence, Nick Hornby romanı.

"What came first, the music or the misery?" diyor orada da.
 • sopiro  (12.09.18 22:14:23) 
Listemdeki en hareketli şarkı Tarkan'ın Karma albümündeki şarkılardır o kadar diyorum. Özellikle progresif rock insanı çok depresif bir hale sokuyor. Halim böyle olduğu için mi prog dinliyorum yoksa prog dinlediğim için mi bu haldeyim bilmiyorum...


 • black holes in the sky  (12.09.18 23:00:55) 
bilimsel dayanağım tabii ki yok ama şarkılar benim ruh halimi ve hayata bakış açımı çok ciddi oranda etkiliyor. hatta bazen bunun sağlıksız olduğunu, duygusal açıdan sorun yaşadığımı, manipülasyona çok açık olduğumu hissettiriyor.

gerçi şarkıların ve sevdiğim müzik türlerinin beni dönüştürdüğü adamı seviyorum diyebilirim. ben genelde güç bulmakta, kendisini disipline ve motive etmekte zorlanan biriydim. sürekli "demir gibi" müzikler dinliyorum. şimdilik çok şükür çok daha iyiyim, vücut bile çalışmaya başladım 500 kiloluk halimle. şu an bana iki tane katy perry şarkısı dinlet yarın yine saçmasapan biri olurum. ver endüstriyel metali, ver kızıl ordu korosu'nu tek elimle tencere bükerim jsfjsk.

bu arada yanlış anlaşılmasın katy perry dinleyen salaktır demiyorum, kişisel olarak bana hiç uymuyor, o yüzden.
 • der meister  (12.09.18 23:20:38) 
halihazırda depresif olmaya meyletmişsen evet yardımcı olur ama sevgi kelebeği gezdiğim bir gün depresif şarkı dinlemek istemem ki zaten? depresif şarkıyı depresif hissettiğimiz için dinleriz, ben çok mutluyken müslüm gürses dinleyen birini görmedim mesela.

çok mutluyken zorla bir odaya kapatıp müslüm dinletseler depresif hale geliriz ama işin doğası böyle değil, o yüzden uzun yıllar depresif şarkı dinlemiş olmak için halihazırda depresif olmak gerektiğini düşünüyorum; bu da şarkının en fazla "ayak uyduruyor olma" durumunu destekler.
 • Bruce  (12.09.18 23:36:28) 
aksine melankolik şarkılar depresif durumu iyileştirir, bununla ilgili yapılmış çalışmalar okumuştum.


 • gezegen olan pluton  (13.09.18 00:03:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.