Noter Satış İşlemleri

Yarın sabah aracımın satış işlemlerini yapacağım dikkat etmem gereken yeni bir şey, yeni bir dolandırıcılık yöntemi falan var mı? Adamdan havale alıp öyle imza atacağım başka detaya gerek var mı?

para hesaba geçmeden imzanı atma.

  • mikahakkinen  (10.09.18 16:52:32)
Önce para sonra imza, her ne olursa olsun, önce para sonra araba.

  • John Bloor  (10.09.18 17:11:55)
Ek olarak diyeceklerim;

- Parayı peşin olarak mı verecek, kredi kullanma durumu var mı? Eğer krediyle ödeyecekse kredinin senin araba için çıktığına dair evrak iste veya bankaya sor.
- Banka üzerinden eft/havale harici hiçbir ödeme yöntemini kabul etme. Çek-senet teklif ediyorlar. Nakit de kesinlikle alma.
  • Lethe  (10.09.18 17:34:27)
1- adam notere gitmeden arabayı görmek isteyebilir, gösterebilirsin ama sakın tek başına binmesine vs. izin verme.
2- parayı hesabına kesinlikle alacak adam göndersin. bak burası çok önemli. PARA BENDE DEĞİL KARDEŞİMDE, O GÖNDERECEK dese bile inanma. kardeşin sana göndersin, sen bana gönder de. açıklama olarak xxxxx plakalı veya xxxx şase nolu araç satış bedeli yazsın.
3- aracın muammen bedelini yüksek gösterelim, fatura kescez, gider göstercez vs. derse yok de. zaten havale ettiğim para belli kardeşim merak etme senlik bir şey yok derse yine yok de. bak bunları ayrıntılı olarak yazıyorum çünkü insanların nasıl ısrarla birbirlerini kandırdıklarını, diğer tarafın amaan ne olacak sanki deyip başının yandığını çok gördüm.
4- para hesabına geçmeden imza atma. imza atmadan arabanın anahtarını verme. de ki önce para, para hesabına gelir, imzanı atarsın. sonra o imza atar, anahtarını verirsin. adam işlemler bitene kadar dur bakıyım anahtara fln derse uyanık ol, hatta anahtarlarında sana özel ayırt edici bir unsur olsun. adam aynı marka model başka araç anahtarıyla değiştirir, sonra noterde bekleyen ortağına senin anahtarını verir. sana da değiştirdiği anahtarı. otururken otururken ya ben satıştan vazgeçtim der, o sırada diğer dolandırıcı çoktan arabanı olduğu yerden götürüyor olur.
5- gidebiliyorsan yalnız gitme. her zaman 2-3 kişi olmak iyidir.

3. fıkrada yazdığımı bu ara çok yapıyorlar. özellikle işi itliğe döküp ben vekaletle alcam şu bu deyip ortalığı karıştırıyorlar. sana satacak olan veya onun vekili göndersin mutlaka parayı. çok basit bir dolandırıcılık numarası. sen sadece paraya bakarsın, gönderene bakmazsın, sonra çok uğraşırsın.

şaka bi yana ben de baya işin itliğini öğrenmişim. + rep alırım artık.
  • trajikomix  (10.09.18 17:40:10)