noterden nasıl miras bırakılır?

Taşınmazlarda özel bir yeri tek bir kişiye bırakmak istiyorum diğerlerine bırakmadan, ama kalan diğer mirastanda yararlanmasını istiyorum. yani atıyorum 3 ev ve 3 mirasçı var. ben bir evin tek kişiye bırakılıp kalan 2 evden de hak alabilmesini istiyorum diyelim.

Notere durumu anlatsak ona göre bir miras olayı yapar mı_

avukatınıza yetki veriyorsunuz, o gerekli evrakları hazırlayıp notere tasdikliyor, diye tahmin ediyorum.

Noterin sizi, arzunuzu vs dinleme gibi bir durumu olmaz.
  • idonthaveatvset  (09.09.18 12:32:56)
Bir de saklı paylara vs dikkat etmek lazım

  • mabesa  (09.09.18 13:33:42)
Noterin oturup size bu tür bir vasiyetnameyi yapacağını düşünmüyorum, en temizi bir avukata yazdırmak, sonra onu notere onaylatmak. Sonra siz ölünce mirasçılarınız uğraşmamış olur.

  • wish i could find a way to disappear  (09.09.18 20:02:11)
Ama siz öldükten sonra diğer mirasçıların dava açıp haksız miras paylaşımı yapıldığı için bu durumu bozma ihtimali var.

Bu yüzden hayattayken satış yoluyla devretmeniz lazım sanırım, gerçi diğer mirascılar çok uğraşırsa bunun gerçek bir satış olmadığını "miras kaçırma" gibi bir şey olduğunu mahkeme yoluyla ispatlayabilirler.

En temizi önce güvenilir bir yabancıya devredip, sonra ondan sizin mirascıya devir almak sanırım.

Ya da sattığınız evin nakit olarak değeri, mirascınız tarafından sizin banka hesabınıza havalesi ve satışın gerçek bir satış olduğunun ispatı olması.
  • John Bloor  (10.09.18 08:58:13)