Laptoplar, eşler, işlemciler

Elimde 2 laptop var. Birinin ekranı kırık ama özellikleri bana yetiyor. Diğeri bana yetmiyor ama fiziksel durumu iyi.

İyi laptopun işlemciyi, ekran kartını, ramini fiziksel durumu iyi olan laptppa taksam nasıl olur?

harika olur.

fakat 1-2 engel de yok degil. oncelikle laptoplar cok 'upgrade' edilsin diye yapilan aletler degil. o yuzden anakartlar genelde islemciye gore olur, hal boyle olunca daha iyi islemciyle bi nebze performans artisi yakalasaniz da anakart bazi konularda (calisma frekansi vb.) darbogaz olusturabilir.

ikincisi yine ilk sebepten dolayi genelde laptoplarda ekran karti 'onboard' dedigimiz sokulup takilamayan tipte olur. anakarta yapisik olur yani.

ram konusunda da genelde anakartlarin maksimum ram siniri biraz dusuk olur. ayrica slot acisindan da zengin degildir.

son olarak parcalarin uyumu da var. islemcilerin tipi, yani bacak sayisi birebir ayni degilse takamazsiniz, yuvaya oturmaz.

fakat ugrasmasi zevklidir. dedigim gibi eger takilabiliyorsa iyi parcanin mutlaka faydasi olur. madem gozden cikarmissaniz deneyin derim.
  • icim urperiyor  (09.09.18 04:14:40)