Sizce insanlığın bugüne kadar en çok gördüğü renk hangisidir? Neden?

Nedeniyle yazarsanız

mavidir bence çünkü gökyüzü her yerde.

  • elorelia  (07.09.18 16:37:58)
Ten rengi.

  • iwasbornonamountainside  (07.09.18 16:39:47)
ten/toprak/tahta rengi.

  • nickini degistiren yazar  (07.09.18 16:39:57)
@konusma +1

  • güneyli çocuk  (07.09.18 16:41:48)
arkadaşlar uyurken nasıl bi şey/bi renk görebilirsiniz?

  • elorelia  (07.09.18 16:45:51)
Yesildir. Insaligin rahat 55-70bin yillik omru var. Bu periyodun %99.9'u falan her tarafin yemyesil oldugu yapilasmanin modern yasamin olmadigi donmelerdir. EN cok yesil gormuslerdir.
Gokyuzune ozel bir durum olmadikca kafani kaldirip bakmazsin.

  • stavro  (07.09.18 16:48:27)
mavi yahut beyaz

  • naksidil  (07.09.18 16:51:15)
Eigengrau olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Uyurken bilincimiz de kapalı olduğundan, bir renk görüyor olmaktan bahsetmek garip oluyor. Görmek sonuçta bir şeyi "seçme" sonucu gerçekliğini kazanıyor. Yani işin bir tarafında algı oluyor olmalı. Ama uyurken bu yok.

Yeşil +1 diyorum. İnsanlık tarihinde yeşil çok daha fazla yer almıştır. Daha sonra da mavidir diye düşünüyorum. Sadece gökyüzü değil su da var işin içinde. Gökyüzünün rengi denize yansıdığından mavi de fazladır ama yeşil kadar değil.
  • windowsguvenlikduvari  (07.09.18 16:55:48)
MAvi diyen arkadaşlar için gelsin

seyler.eksisozluk.com
  • €xpolerer  (07.09.18 16:59:38)
İnsanlık tarihi diyince açıkçası yeşilden ziyade çöl, toprak rengi daha mantıklı geldi bana. Önceden ağaç mı vardı Allah aşkına. Ağaç dediğin yeşil şey son 100-150 yıldır insanoğlunun aklına geldi. Çorak araziler tarihin son evrelerinde yeşile dönüştürüldü.

  • efreet sultan  (07.09.18 17:02:52)
@€xpolerer

Mavi diyenlere gelsin demişsiniz ama yazıda mavinin görülmediğinden bahsedilmemiş ki aslen. En sonunda da aslında bir cümlelik özet geçmiş.

"bu nedenle mavi rengi dillere yerleşmeden önce insanlar tarafından sıkça görüldü, fakat büyük olasılıkla insanlar ne gördüğünü bilemedi veya ne gördüklerinin farkında değillerdi."

Bu yazı durumu dil bilimi odağında incelemiş biraz. Güzelmiş ama.
  • windowsguvenlikduvari  (07.09.18 17:05:29)