Pascal'a giriş, algoritma ve akış şeması sorusu. çok acil

selamlar.

yarın öğlen 3'te bilgisayar dersim var ve soracağım soruyu cevaplamamı isteyecek benden. ben de bu algoritma ve akış şemasından hiç mi hiç anlamıyorum. bilgisayarcı ya da bu işi bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. teşekkürler...

bir okulda bulunan 10 sınıftaki 30'ar öğrencinin 12'şer dersten aldıkları notların ortalamasını bulan ve öğrencinin ismi ile not ortalamasını yazan algoritma ve akış şeması???

Ogrencilerin isimleri ve notlari nerede kayitli? bir dosyada mi? bu dosyada atiyorum 9. siniftaki ogrenciler de kayitli mi? Her dersin sadece 1 notu mu var, her dersin notlari 1den farkliysa bu notlarin ders notuna olan agirligi nedir (yani final'den aldigin bir not ile bir projeden aldigin bir not ayni agirlikta olmamali degil mi?)

Gibi sorular var once cevaplanmasi gereken...
  • compumaster  (09.03.10 02:50:00)
her dersin 1 notu var. vize final olayı yok her not ağırlığı aynı. öğrencilerin isimleri ve notları diye bir şey yok. şöyle ki mesela not gir yazıcaz, not girdikten sonra o notun bi havuza düştüğünü varsayıp oradan doğru hesaplama yapacaz. not gir bölümünde bir döngü olacak sanırım.

  • artikbenimdebirvolvomvar  (09.03.10 04:00:05)
6 senedir pascalala alakam yok bizde üniversitede 1. dönem almışdık bu dersi ne işimize yaricak demiştik. 6 seneden sonra ilk defa karşıma çıktı=)

yöntem ve kodlamada yanlış olma ihtimali fazla. ama temel olarak böyle yapılıyor olması lazım. Sen yinede kusuruma bakma net bir cevap veremedim diye =/
__________________________________

Program ortalama;
var
not,ders,sinif,ogrenci,notgir=integer;

begin clrscr;

Not:=0; ogrenci:=1; ders:=1 ;sinif:=1; notgir:=0;

while sinif<=10 do;
ogrenci:=0;

while ogrenci<=30 do ;
ders:=0;

while ders<=12 do;

Write(sinif '. sinif icin' ogrenci '. ogrenci' 'Notu girin'); Readln (notgir);
Not= not+ notgir;
Ders:=ders+1;
end ; *not için dongu sonu*

ogrenci:=ogrenci+1;
end; *ogrenci için dongu sonu*
sinif:=sinif+1;
end; *sınıf için dongu sonu*

writeln( 'not ortalaması=' notgir/3600)
Readln;

End.
  • voiceofthemysteron  (09.03.10 09:01:06)