küvetteki çıkmayan lekeler

merhaba,

küvette önceki kiracılardan ve 20-30 yıldan kalma pas benzeri lekeler var. pas/kireç çözücü, yağ çözücü, cif kremler, çamaşır suyu, sabun, türlü deterjanlar bekletmeme rağmen işe yaramadı

geçenlerde bir arkadaşım benzer durumdaki bir tanıdığından bahsetti. söylediğine göre o da evde benzer bir leke için ismini hatırlayamadığı bir deterjan kullanmış en sonunda ve leke çıkmış. arkadaşım lekeyi hatırlamıyor, o arkadaşına da soramıyor. sizce ne olabilir o deterjan? yurtdışından getirilen bir şey olabilir. ben türkiye'deki marketlerde satılan neredeyse her şeyi denedim zaten galiba... bir ihtimal buradan bilen eden çıkar diye umutlandım yine küvete bakıp

Aspirin denedin mi? Bimde vardı.

  • basubadelmevt  (04.09.18 23:10:34)
@basubadelmevt aspirex denemiş olabilirim ama şimdi şişesini göremedim evde acaba denemedim mi. aspirin ayrı bir şey mi? ona göre alayım

  • domatescorbasi  (04.09.18 23:13:24 ~ 23:13:52)
Tuz ruhu?

  • kibritsuyu  (04.09.18 23:16:10)
Bizim soforlerin sari su dedikleri dexal sgrassatore spray limone var.bu arkadas o sorunu cozer.italyadan donen soforler getirip internetten vs satiyorlar,ufak bir googlela cikacaktir.

  • duptıs  (04.09.18 23:28:17)
kuvet fayans mı yoksa farklı bir malzemeden mi? fayans olmayabilir çıkmıyorsa.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.09.18 23:32:29)
@kibritsuyu tuz ruhunu kendimi veya küveti eritmeden kullanamam gibi geldi, tehlikeli geldi açıkçası. asit içeriği olan ürünler kullandım tabii ama

@duptıs mutlaka bakacağım, umarım çözer

@proletarier aller lander vereinigt euch fayans değil, mermer benzeri ama parlak bir yüzeyi yok. mermer de değil muhtemelen
  • domatescorbasi  (04.09.18 23:34:05 ~ 23:39:58)
Cillit bang?

  • kuehles blondes  (04.09.18 23:37:55)
@kuehles blondes işe yaramadı

  • domatescorbasi  (04.09.18 23:39:20)
onlar doğal malzemeler değil. bizim eski evdeki küvette öyleydi ve çıkmıyor ben de çok uğraştım bir sürü farklı yöntemle. bence çok da yorma kendini, temiz sonuçta görsel olarak bırak öyle kalsın soluduğun kimyasala değmez.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.09.18 23:54:36 ~ 23:58:00)
Küvet boyama yapan yerler var. Hiç denemedim ama, eğer leke çıkmazsa, belki bir araştırmak istersiniz?

  • agluna  (05.09.18 00:03:51)
ben benzer durumdaki bir kuveti bununla temizlemistim, kesinlikle ise yariyor. bu urunu tr'de bulabilir misin bilmiyorum.

clrbrands.com

yanliz dikkatli kullanmak lazim, dokup bekletiyorsun bir sure ve doktukten sonra tuvalette nefes almak zorlasiyor, bayagi kuvvetli birsey. eldiven falan sart.
  • cooperr  (05.09.18 00:17:16)
porçöz denendi mi? Acayip ise yarar bir sey

  • nax  (05.09.18 00:48:30)
tehlikeli bir yöntem,

leke olan yerin etrafına macunla, içinde su durabilecek duruma gelsin, az biraz çamaşır suyu dök üstünü kapatsın,
sonra yarım bardak tuz ruhunu atıp kaç, çünkü tepkimeye giriyor zehirlenebilirsin.
  • ravenudon  (05.09.18 09:10:01)
Eğer malzemenin içine işlenmiş bir kir değil ise yani sadece yüzeyde olan bir leke ise bu sayılanlarla çıkması lazım.

olmadı sıfır zımpara ve pasta ikilisi de cillop gibi yapar, ama buradaki önemli nokta lekenin malzemenin içine işlememiş olması.

Leke içeri işlediyse değil temizlik ürünleri, kazısanız bile leke hep kalacaktır. O zaman tek çare boyamak.
  • John Bloor  (05.09.18 09:16:57)
John Bloor +1

Bir de sakın ha asit baz ikilisini (çamaşır suyu + tuz ruhu) beraber kullanmayın. Sağlığınızdan olursunuz.
  • SiyamkedisiZorro  (05.09.18 09:24:58)
arkadaşlar sağolun, denemediklerime tik attım, artık aspirex'ten başlayıp diiğerlerine doğru gideceğim türkiye'de bulabildiğim kadarıyla. ama tuz ruhu son çare gibi geliyor, galiba içine işlemiş dediğiniz gibi. ben şu küvet boyama olayını araştırsam daha iyi olacak tuz ruhu yerine

  • domatescorbasi  (05.09.18 10:12:11)
20-30 yıldan kalma pas benzeri lekeler var dediğiniz zaman o banyonun yıllardır yenilenmediği anlaşılıyor. yani artık bir usta ile anlaşın, yıktırın ve yenisini yaptırın diye bağırmış banyo size. :)

Bir de soru, bu lekeler silikon üzerinde mi? genelde silikonlar siyaha döner. temizlemekle geçmez. kazıyarak temizler, yeni silikon çekersiniz.
  • cliquot  (05.09.18 10:13:22)
@cliquot maalesef kiracıyım, ev sahibim de değiştirmez. yok silikon üzerinde değil

  • domatescorbasi  (05.09.18 10:14:43)
bir de ovalama kismini iyi yapamiyor olabilirsiniz. gucunuz yetmiyordur. matkabiniz varsa uc kismina firca takin. nasil yapildigini gosteren hack vidyolari bulursunuz.

  • jimicik  (05.09.18 10:25:00)
tuz ruhu ve başka temizlik malzemelerini karıştırınca çok kötü bir şey çıkıyor ortaya, biber gazı gibi. cam varsa kesinlikle açık kalsın. döktükten sonra da uzaklaşıp bekleyin, kokusu geçtikten sonra temizlemeye çalışın.

  • Olric  (05.09.18 11:10:55)
hiç bilgim yok ama tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştırırsanız hardal gazı elde edersiniz, bu kullanılması yasak biyolojik bir silahtır. akıllı olun küvet için hava yolunuzu tahriş edeceksiniz.

  • neverlose  (05.09.18 16:23:43)