tapu ve miras sorusu

selamlar,

tapusu dedemin uzerine olan bir bina vardi ve dedem vefat etti, fakat biz sonrasinda ugrasmamak adina noter uzerinden bina satisi yapmistik benim uzerime ama tapuyu uzerime almamistim, tapu hala dedemin adina gorunuyor yani.

sorum su: biz tapuyu anneannemin uzerine yapmak istiyoruz su anda fakat ne yapmamiz gerektigini bilmiyoruz.
tapuyu zamaninda uzerime almadigim icin dedemin vefatiyla bina mirascilara mi kalmistir yoksa bendeki noter belgesi ile gidip tapuyu degistirebilir miyiz?

Tapulu bir mali noterden satamazsiniz,tapu idaresinde islem yapabilirsiniz.noterde muhtemelen farkli bir islem yaptiniz.tapu dedenizin uzerineyse yine notere gidip veraset cikartacaksiniz,o verasette tum mirascilarin paylari yaziyor ona gore boluseceksiniz.

  • duptıs  (04.09.18 22:28:49)
noterde yapılan satışlar tapu kütüğüne işlenmez yani resmiyeti yoktur diyebiliriz. tapu dairesine gittiğinizde taşınmazın halen dedenizin üzerine kayıtlı olduğunu göreceksiniz. noterden yahut sulh hukuk mahkemesinden veraset ilamı(mirasçılık belgesi) çıkartıp tapu dairesine gidip intikal başvurusunda bulunacaksınız. ilamdaki paylara da intikal gerçekleşecek,daha sonrasında ister herkes payını ananenize satsın ister başka birine satın orası size kalmış. velhasılı kelam tapu dairesine gidin.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (04.09.18 23:48:13)
Bir ihtimal noterden satış yaptıysanız yer tapusuz olabilir, adına satış dediğiniz için diyorum. Yoksa yer tapuludur ve siz satış değil de vekalet almış olabilirsiniz.

O vekaletle de gidip tapuda işlem yapacaktınız ama dedniz öldü, vekalet de boşa çıktı.
  • John Bloor  (05.09.18 09:34:27)
Noterde gayrimenkul satış vaadi yapmış olabilirsiniz eğer öyleyse kendi üzerinize almak için tescile zorlama davası açılabilir. Tam niyetinizi anlamadım ve diğer mirasçılarla anlaşabiliyor musunuz bilmiyorum, eldeki verilerden çıkarırım budur.

  • mabesa  (05.09.18 11:41:04)