İngilizce telaffuzuna en çok şaşırdığınız kelimeler?

Naçizane benimkiler Ibiza (iBİİfı, th sesi imiş z), derby(UK telaffuzu DAAbi), oven (Avın).
Marka isimlerine girmezsek sevinirim, porçeydi, porşdu muhabbetine sapmasın lütfen.

genre - janra diye okunuyor. ben olsam cinrii derdim:)

  • tabudeviren  (03.09.18 17:48:11 ~ 17:49:06)
choir
archive
gist
  • lesmiserables  (03.09.18 17:50:02)
debut - dibat diye değil deebyu diye okunuyor kabaca, bir sanatçının, yazarın çıkış kitabı, albümü vs anlamında

  • freebird5406_2  (03.09.18 17:52:02 ~ 17:54:03)
Arkansas - arkanso diye okunuyor. Soklardan soklara kosmustum.

  • kuehles blondes  (03.09.18 18:09:55)
Ben de Illinois (Ilinoi)'yi ekleyeyim ama bu sozcukler İngilizce kökenli değil

Bonus video:youtu.be
  • Traveller  (03.09.18 18:20:12)
Emergency, Titanic.

  • vatan ayini  (03.09.18 18:35:22)
kesinlikle vehicle,hala tam anlayamadım.

  • toprakbaba  (03.09.18 19:20:57)
Ibiza, "ibitza" diye okunuyor. Pizza, Nazi gibi kelimeler de o şekilde okunuyor.

  • arame  (03.09.18 19:32:01)
  • freedonia  (03.09.18 19:43:46)
chandelier

  • kismisolungac  (03.09.18 19:52:04)
Ibiza’nın okunuşu İngilizceden değil, İspanyolcada öyle okunmasından ve orijinal adı gibi okuma tallidinden geliyor. Amerikalılar Ibitha okuyanlarla özenti diye dalga geçiyorlar.

Arkansas’ın Arkınsoo oluşu + 1
Hikayesini şöyle anlattı bir arkadaş. Buranın adı nehrin iki yakasının bir araya geldği yer mi, iki nehrin bir araya geldiği yer mi, öyle bir “iki”, “nehir” ve “bir araya gelmek” anlamında birtakım kelimelerin yerlilerin dilindeki karşılığıymış. Sonra İngilizler gelmiş, sonra Fransızlar gelmiş ve en son Louisiana Purchase ile tekrar İngilizlere verilmiş. Arkınsoo da bir Kızılderili adının, önce İngilizleştirilip sonra Fransızlaştırılıp sonra bir kat daha İngilizceleştirilmiş hali imiş.
  • aychovsky  (03.09.18 19:52:19)
@aychovsky Kansas'a gelince KAENzıs diyor dengesizler

  • freedonia  (03.09.18 20:36:29)
Worcestershire
Schedule

  • agluna  (03.09.18 20:49:50)
Schedule
Archive
Vowel

Shecule şecıl, şedyul falan beklerdim.
  • le jeune turc  (03.09.18 21:09:05)
hackneyed - heknid diye okunuyor. Heknayd diyesim vardı.
segue - segwey diye okunuyor ve bunun yazılışı segway'dir diye düşünüyordum hep.

  • kulagina kupe olsun  (03.09.18 21:35:32)
lieutenant. leftenınt şeklindeki ingiliz telaffuzu olan haline şaşırmıştım.

  • misterturist  (03.09.18 21:46:10)
education

ecukeyşın şeklindeki telaffuzunu yıllar geçse de sindiremedim :)
  • tabudeviren  (04.09.18 01:02:30)
choir +1

degisim ogrencisi olarak ilk kez yurtdisina gittigimde universitenin korosuna kaydolmustum. neyse toplanti yapilacak yeri aradim taradim bulamadim. cevredeki diger ogrencilere mekani sorarken /çoː/ diye telaffuz etmistim (chair gibi ama o ile iste) haliyle kimse anlamadi ben koro calismasina gec kaldim, hayallerim baslamadan bitti.

ufku once yariya indirip sonra 4 katina cikaran bir deneyimdi
  • elon  (04.09.18 01:11:56)