Ali hakkında kitap

Hazreti sıfatını kullanmama sebebim dini bir lügat dışında düşüncelerini bir insan bağlamında anlama ve öğrenme isteğinden dolayı. “İnsanları tanıyan yalnızlaşır” cümlesini gördüm bir yerde. Hayat hakkındaki düşüncelerini öğrenebileceğim bir kitap var mı ? Elbetteki müslümanlık tandanslı olacaktır ucundan bir yerinden ama ben onun hayat felsefesini öğrenmek istiyorum.

Ali Şeriati kitaplarinda çokça Ali' den ve felsefesinden söz eder. Ben dine karşı din ve dinler tarihi I kitaplarini şimdilik okuyabildim ama her iki kitapta da sorunuza cevap olacak şeyler okudum.

  • Amaranta ursula  (02.09.18 00:17:21)
Ali şeriati'nin Ali isminde bir kitabı da var.

  • dafaisss  (02.09.18 01:36:05)
Hazreti Ali hem sünniler için hem Şiiler için hem de Alevi-Bektaşiler için önemli bir figür olduğu için, onun hakkında yazılmış sekuler bir kitap bulabilmen zor görünüyor. Nahcü'l- Belaga onun vefatından yaklaşık bir asır sonra, soyundan gelenler tarafindan derlenmiştir ve Hazreti Ali'nin sohbetlerini, vaazlarını içerir.
Onun dışında Hazreti Ali cesaret ve bilgide öne çıkmasıyla, hakkında efsanevi denilebilecek bir literatür oluşmuştur. Hazreti Ali cenkleri bunun en önemli göstergesidir. Yine, Şiiler kendi gulat gelenekleri nedeniyle bambaşka bir Ali (k.v) figürü ortaya çıkarmışlardır.

Diğer yandan, Hazreti Ali birçok tarikat için kurucu babadır. O nedenle onlar da çok kıymet vermistir.

Benim tavsiyem bunların hepsinden birer ikişer ornek kitap karıştırarak Hazreti Ali'yi anlamaya çalışmak.

İlahiyatcilarin kaleme aldığı akademik metinler bu efsanevi unsurlardan arındırılmıştır. Onlara da bakabilirsiniz.Mehmet Azimli'nin Dört Halifeyi Farklı Okumak serisi olabilir.
  • kullanıcı adı  (02.09.18 09:54:11)
Beyan yayınlarına sorabilirsin. Islam tarihî ve kişilikleri hakkında iyi kitaplar basıyorlar. Kitap seçiminde yardımcı oluyorlar.

  • intern in the house  (02.09.18 11:34:50)