Birine vereceğim parayı nasıl güvence altına alabilirim

Merhabalar arkadaşlar.
Bir arkadaşım kendisine vereceğim 20bin tl ile bana her ay 2000 TL net kar vereceğini vadediyor. Düşününce çok mantıklı geldi bana. Araba alıp satacak, fazlasıyla da anlıyor bu isten. Ona güveniyorum ama yine de kendimi güvence altına almak istiyorum

Nasıl yapabilirim bunu? Yani ortada bir belge falan olmadan direkt vermek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Yardımcı olursanız çok sevibirim. Teşekkürler şimdiden.

Senet imzalat

  • all girls dream  (01.09.18 23:00:01)
senet +1

  • cedex  (01.09.18 23:03:01)
@all girls nasil hazirlamaliyim peki seneti ? Kaç ay/lira olarak ?

  • bedrozan  (01.09.18 23:03:44)
Bir adet 20.000 tl lik senet imzalatacaksın. İŞTE Parayı ne zaman geri vereceğini söylüyor ise o tarihe.Yani kaç ay boyunca verecek ise o tarih sonuna.

Ayrıca her ayın belli bir tarihine de 2000 tl lik senetler imzalatacaksın. Sana her 2000 verişinde senetleri yırtacaksınız ama üstünde bir şey yoksa gene bir şey alamazsınız. Senet'te garanti değil. İcra gider üstüne bir şey yok ise gene bir şey olmaz.
  • ihanet kac kisilik  (01.09.18 23:09:32 ~ 23:11:33)
Parani kendi cebinde tutarak guvende kalabilirsin.artik orta yasliyim ve bunca yillik hayatimda kar payi vaadiyle yuruyen hic bir alisverisin dogru sonuclandigini gormedim.hocanin misali kazan doguracak doguracak sonunda olecek.sen hem paradan hem arkadastan olacaksin.

Parayi verme.gerekiyorsa git hepsini ye ben yedim dersin hic degilse.
  • duptıs  (01.09.18 23:11:09)
beni laboratuvarda kopyalasalar, kopyam benden para istese vermem.
ülke şartları malum, yarın araba fiyatlarının ne olacağını hiç kimse bilemez. zarar eder, kazıklanır, bin türlü ihtimalli işe paranızı yatırıp risk almayın.
para kazanacağım derken arkadaşınızı da kaybedeceksiniz.
tabii yine de seneti koyun önüne, olayın ciddiyetini anlasın, tutumuna göre karar verirsiniz.
  • g7mor  (01.09.18 23:13:36)
abi sakın yapma. amcam yaptı bak garanti dedi. parasını kaptırdı. piyasa faizinin üstünde kesin kar yok.. net 2000 tl demesi işkillenme sebebi çiftlikbank v2 olmasın. kesin saadet zincirine falan para yatıracaktır(aynı süreçten geçti amcam)

sorun kesin kar demesi, böle bişe varsa ben 10mn tl kredi çekip veriyim. bence bulaşma.
  • lata  (01.09.18 23:20:13 ~ 23:21:24)
Arkadaşlığının devam etmesini istiyorsan ve acı bir tecrübe yaşamak istemiyorsan hiç bulaşma böyle işlere. Üstte bir arkadaşın dediği gibi hem parandan, hem de arkadaşından olursun. Bonus olarakta dert sahibi...

  • ahmetmehmetsenmisinahmet  (01.09.18 23:24:01)
Bu işin sonunda ya paranı kaybedersin ya arkadaşını. 2bin liraya tav olup 20binden olma

  • sylow  (01.09.18 23:36:25)
sylow +1

  • acetaminophen  (01.09.18 23:37:24)
öyle para (aylık % 10) kazanılacak bi iş olsa gider bankadan kredi çeker kendine çalışır. kolay peynir sadece fare kapanında olur. mesafe kısa ödül büyükse kesin bi tuzak vardır. uzak durmalısın.

  • elinde tivit  (01.09.18 23:40:18)
Her ay para kazandıracağım diyen birine para vermezdim. “Şöyle riskleri var, güveniyorsan girelim” dese anca öyle ki onda bile anaparanı ya da en azından bir kısmını kaybetmeyi göze alıp girmelisin. Büyük risk = büyük kazanç.

Garanti kazanç diye bir şey yoktur. 10 kez cidden kazandırabilir ama 11.de bir şey olur, ana paranı (20bin) sonra geri ödeyemeyecek hale gelir. Hukuki yollar senet vs. de arkadaşlığınızı bitirir.

O 20 bin senin için iyi paraysa asla verme, zaten bu paramın beşte onda biri diyorsan risk alınabilir tabii ama o zaman da daha farklı akıllı hamleler yapılabilir.
  • nhk ni youkosu  (01.09.18 23:52:24)
Tecrübeli bir abin olarak söylüyorum; arkadaşların dediği gibi hiç girme o işe. Nedenleri çok.

  • etna  (01.09.18 23:56:19)
iş yapacaktı da senin 20 bin lirana mı kaldı? ayda 2000 lirayı vermeyi vaat eden biri için 20.000 lira hiçbir şey değil. gider bankadan da çeker.

20 bin lira verirsen büyük ihtimalle bu paranın üzerine soğuk su içersin.
ilk birkaç ay sus payı verir ve sonra üzerine yatar, anlayış göster falan der.

illa ki vermek istiyorsan internet bankacılığı kullanabilirsin. para aktarırken açıklama kısmında "borç" yaz. belki alamazsan bir işe yarar. bu da bir yöntem.

ama borç vermeni ke-sin-lik-le tavsiye etmem.
  • tabudeviren  (02.09.18 00:02:20 ~ 00:03:29)
ihtiyac kredisi cekse zaten aylik odemesi 2bin civari olur.

isini buyutecekse senden niye alsin ki bu parayi? gider kredi ceker.

yalan dolan isler hep, hic bulasma.

(niyeti kotu demiyorum ama bizim millet hesap kitaptan pek anlamaz)
  • brkylmz  (02.09.18 00:18:00)
Bak bir daha yaziyorum sonra yazdiydi dersin.VERME.

  • duptıs  (02.09.18 00:20:22)
Abim böyle böyle bir ev parası batırdıydı. Ben de diyodum kaldı mı böyle şeylere inananlar...
sakın bulaşma.

  • mutlusismankedi2015  (02.09.18 00:26:43)
VErme kardeşim verme verme verme. Para için en yakın arkadaşların satıldığı zamanlardayız. Adam kumarda 500.000₺ kaybetmiş çocukluk arkadaşlarından hastayım sıkışığım diye üç beş bin tl isteyip onla da kumar oynuyor. İnanamayacağım hikayelere tanıklık ediyorum bu aralar. 20.000₺ her ay 2.000₺ getirmez galericilikte. Getirse de oturduğun yerden sana getirmez. Uğraşana belki getirir. Bu devirde para bulmak iş yapmaktan daha kolay. Bu adam paradan her ay %10 kazanıyorsa senin vereceğin 20.000e kalmaz zaten. Bankadan çekse ayda %1-2 faiz öder.

  • sekerse tehlike  (02.09.18 00:43:51)
“Senin için az paraysa risk alınabilir” falan diyenler olmuş. 20.000tl yi bir gecede bile yiyorsan git ye en azından yemiş olursun o kadar diyim. Böyle bi ticaret şekli yok.

  • sekerse tehlike  (02.09.18 00:46:32)
Kardeş benim devamlı gittiğim dolandırıcı var zaten ona ayıp olmasın de ve konuyu kapat. Arkadaşlık ve para birbirinden ayrı değerlendirilmesi gereken şeyler. Vakti zamanında din ve devlet işlerini birbirinden ayırdığımız gibi arkadaşlıl ve parayı da birbirinden ayırmamız gerekli. Yoksa devlet batağa mahkum, hoca zengin. Burada devlet sen, hoca ise arkadaşın. Sağol knk de gitsin.

  • Tears of Devil  (02.09.18 01:46:10)
Sen banka misin? Yazık etme.

  • lion de la Turquie  (02.09.18 01:53:46)
Üstte 2 kez verme yazdım. Nasıl güvence altına alırım sorusuna gelince
1) değeri verdiğin para tutarı veya daha fazlası olacak şekilde malına ipotek koymak. (Banka kredi verirken yaptığı şey, adama direkt sana güvenmiyorum demek gibidir, istesen de vermez)
2) senet, çek vb evrak alabilirsin ama adam dolandırmayı kafaya koymuşsa bunlardan yırtmanın yollarını biliyordur. Ödemezse icra takibi başlatırsın ama Kendi üzerine hiç bişeyi yoktur. Hiç bişey alamamak da var.

Sonuç: verme. Cebinde olmayan para senin değildir.
  • sekerse tehlike  (02.09.18 03:05:04)
Parayi vereceksin anlasilan. Sonucunu bize de yaz. Ama tavsiyemi soyleyeyim. O 20 bin tl gidecek.

  • ykyt  (02.09.18 09:30:28)
hocam
illa vereceksen
senetle ver
senette de ailesinden biri kefil olsun

ama sana bir sey soyleyeyim
bu zamanda 20 bin lira bulamayan adama 100 tl emanet edilmez
kusura bakma bir yere ihtiyac oldu de kullandım de
bırak o kazansın 2000 tlyi de o yesin
  • kingcyrax  (02.09.18 11:07:46)
Kesinlikle verme. Kazandiracsksa da verme. Slinacak risk degil. Bence de yeni nesil ciftlik bank magduru olmak uzeresin.

  • lynda.com  (02.09.18 13:49:32)
kesinlikle verme 2 ay verecek 3. ay yana yattı çamura battı olacak
VERME +1

  • basond  (07.09.18 18:21:40)