Eti yumuşatmak

Şöyle ki, bazen kuşbaşı et alıyorum. Teflon tavada pişiriyorum. Ama, bazı zamanlar et anormal derecede sert oluyor, resmen lastik de değil, araba balatasını çiğnemeye çalışıyormuşum gibi oluyor. Eti 1-2 gece öncesinden süte yatırmayı denedim ama yine de pek değişmedi gibi. Yumuşak eti nasıl yaparız? Nasıl oluyor yahu?

Biraz yavas yavas pisirmek lazim bence.

  • kuehles blondes  (01.09.18 19:47:38)
etin hayvanın neresinden olduğu önemli, hayvanın bazı bölgelerinin eti yumuşak bazı yerleri sert olur. biraz yağlı et daha iyi yumuşak olur.

  • cowboy  (01.09.18 19:47:41)
Mesela ne kadar pişirme süresi uygundur? Kaç dakikada pişirmek yumuşak olmasını sağlar?

  • skooma  (01.09.18 19:51:20 ~ 19:57:13)
Etin cinsi önemli, ama biz çelik tencerede yüksek ateşte zeytin yağı ile kavuruyoruz, ve hiç sert olmuyor. Şunu da deneyebilirsin, önce haşla biraz sonra kavur.

  • acetaminophen  (01.09.18 19:59:59)
Mutlaka marinasyon. Mümkünse 1 gece önceden..

Soğan suyu Eti şahane çürütür. Süt ve soda da eklerseniz tuz karabiber ve zeytinyağı ile birlikte et lokum gibi olacak..
  • lambada  (01.09.18 22:36:19)
Şarap, şarap sirkesi ya da en kötü ihtimalle beyaz sirke kullanarak marine edebilirsiniz

  • kedili madam  (01.09.18 23:15:12)
etin çürümesi istenilen bir durum mu emin değilim, süte yatırmak yerine sarımsak ve zeytinyağlı sosa yatırıyorum. tabii istediğim baharatları da ekleyerek

  • probiyotik  (02.09.18 01:17:14)