burun ameliyatı

8 yaşındayken düşüp burnumu kırdım. baya j harfi gibi yamuldu burdum. doktora gittim, kahbe doktor röntgen bile çekmeden kırık olmadığını şişlik geçince düzeleceğini söyleyip yolladı. aradan zaman geçince şişlik indi ve burnum kırık bir şekilde kaynadı. bundan sonra yıllarca nefes alamayıp bunun ızdırabını çektim.

15 yaşına geldiğinde artık canıma tak etti ve doktora gittim. 15 dakikalık küçük bir operasyonla lokal anesteziyle burnumu içten döner gibi kazıyıp
bir kaç kemik parçası çıkardı ve yolladı. yine nefes sorunum çözülmedi.
ama hala o lokal anestezi altında burnumdan gelen sesler aklımdadır.

20 yaşında tekrar özel bir hastaneye gidip çok methedilen bir doktora muayene oldum. burnun deliklerini ayıran orta bölmedeki yamukluğu düzelteceğini(düzeltemedi) hem onu alacağını hemde yıllar içinde oluşan kemeri alacağını söyledi. ameliyatı oldum fakat hala düzelmedi.

23 yaşında herhalde burun etlerimde sıkıntı var diyerek radyofrekans ile burun etlerimi yaktırdım. yine bir sonuç yok.

yaşım oldu 24 genel olarak sağ burun deliğinde bir direnç var. böyle olunca günün %70' i sadece sol burun deliğinden nefes alıyorum. bu normal mi? artık durumumu kabul edip hayatıma devam mı etmeliyim?

tekrar revizyon ameliyatı olsam fiyatlar uçmuş tanınmış doktorlar efsane paralar istiyor, tanınmamış doktora gidipte bir daha boşuna ameliyat olma riskini de almak istemiyorum. ayrıca burnumdan tonla kemik alınmış olduğu için çökme çok büyük bir risk. hem maddi hem manevi çok büyük bir risk var.

ne tavsiye edersiniz. benim gibi burundan birden çok ameliyat olupta sonunda mutluluğu bulan var mı?

birden çok değil de tek ameliyatla sorundan kurtulmuş biri var

mesele bu tür durumlarda (yani gerçekten estetik amaçlı olmayan ameliyat gerektiği durumlarda) kbb uzmanına gitmek. tanınmış doktorlar estetik amaçlı ameliyat konusunda uzman doktorlar.onlar da burun iç yapısı konusunda çok iyi olmuyorlar.
ben hayatımın uzun bir dönemi boyunca bir burun deliğinde %50 diğerinde %70 kapasiteyle nefes aldım. başarılı bir ameliyatta durumu farkediyorsun.

zor bir durum. geçmiş olsun.
  • tururo  (25.08.18 02:10:41)