Etkilendiğiniz Belgeseller

Hayatınızı, bakış açınızı değiştiren; önerebileceğiniz belgeseller hangileridir?

The Rachel Divide - Netflix'te.
Yine Netflix'te, belgesel denebilir mi bilmiyorum ama, 18 dk'lık her bölümü farklı bir şey hakkında olan Explained diye bir program var. Onlara bakıp neye daha çok ilgi duyduğunuzu, neyi araştırmak istediğinizi kararlaştırabilirsiniz belki.
Bir de Türk yapımı Tabu diye bir belgesel var, ondan da çok etkilenmiştim.
  • sopiro  (22.08.18 22:48:45)
The true cost
16 ton
Benim çocuğum
Baraka
The fog of war
Cosmos ( gerci daha yeni başladim sayilir:/)
  • Amaranta ursula  (22.08.18 22:49:08)
baraka
Samsara
dunyada ne yasamlar var ufkum acildi bunlari izlerken
  • ben de hayal kurmak istiyorum  (22.08.18 23:02:14)
90 yıllık ayrılık; mübadele.

  • Tears of Devil  (22.08.18 23:06:37)
işçinin ölümü, sanırım şuradan izlenebiliyor,

www.politikfilm.org

beş farklı ülkede beş farklı çalışan/emekçi grubunun hayatını konu alıyor. özellikle ilgilendiğim ve çok sevdiğim bir yer olduğu için ukrayna kısmına ayrıca bayıldım. öyle hayatımı falan değiştirmedi, beni daha "az mızmız" biri yapmadı ama sanırım güçlendirdi. ne kadar şanslı olduğumu, insanların gerektiğinde sınırları ne kadar zorlayabileceğini vs. gösterdi. hala çok mızmızlanırım ama en azından aklımın bir köşesinde bu belgesel ve içindeki insanlar durur, "iyisin iyi, ağlama" derim.

spoiler mı değil mi bilemedim, çok ufak bir şey, yine de parmaklıklar ardına yazayım,

***
ukrayna kısmında bir düğün var. arkada çalan şarkı şu: www.youtube.com

ben bu belgeseli izlediğimde ukrayna'da bir şey yoktu. şimdi hayatı konu alınan işçilerin büyük bölümü ya kaçmak zorunda kaldı ya da öldü zira şu an o bölgede (donbass) savaş var. bu şarkıyı hala sık sık dinlerim, hüzünlenip bitch gibi ağlarım.
***
  • der meister  (22.08.18 23:10:01)
years of living dangerously
parched

  • bir garip melek  (22.08.18 23:47:50)
planet earth serisi
david yetman america serisi
portillo’nun great indian railways

ozellikle sonuncusu hindistan’a olan onyargimi kirmami sagladi
  • cedex  (23.08.18 00:02:58)
Cosmos

  • goodz  (23.08.18 00:45:43)
Born to Rage: the Warrior Gene
www.youtube.com

  • aychovsky  (23.08.18 01:42:28 ~ 01:42:38)
Otel Odaları

  • grobet  (23.08.18 05:58:04)
Evrenin ucuna yolculuk

  • bos gezenin bos ustasi  (23.08.18 06:44:54)
Racing extinction

  • beetlejuice  (23.08.18 08:33:43)