Şu oyuncaklardaki ölçek meselesi

mesela oyuncak arabada "1/16 scale" diye yazıyor ama rahat yüz tane sığar gerçeğinin içine. ne ölçeği ki bu?

İçine sığmasından ziyade boyu olabilir mi? Mesela, 16 tane oyun arabayı uç uca eklesek belki gerçek bir arabanın boyu kadar ediyordur?

  • farabi  (22.08.18 00:02:36)
Model arabalarda ölçek nedir ?

Model arabalar, orjinal arabanın belirli oranda küçültülmesiyle elde edilir. Örneğin 1: 24 oranında küçültülmüş bir arabada 1 cmlik bir parça, arabanın orjinalinde 24 cmlik bir parçaya denk gelmektedir. Dünya da yaygın olan model araba ölçekleri 1: 6, 1: 10, 1: 12, 1: 18, 1: 24; 1: 43; 1: 67; 1: 84 dür. En çok tercih edilen ölçekler ise 1: 18 ve 1: 24 dür.

Maisto: İnternet sitemizde bulunan tüm model arabalar ürün yelpazesi ve kalite açısından dünyanın en büyük diecast üretici firması olan Maisto tarafından üretilmektedir. Maistonun ürettiği tüm diecast model arabalar gaz pedalından, müzik sistemine; silecek kolundan torpidosuna, kaportasından tekerlek ve jantlarına kadar orjinalinin en ince detaylarına sadık kalınarak üretilmektedir.

www.candaoyuncak.com
  • la traviata  (22.08.18 00:02:54)
icine sigma olayi hacimle ilgili bir sey. olcek artarken veya azalirken, hacim olcekteki degisimden daha cok etkilenir (kübik ilişki)

yani soyle dusun, bir kup seker mesela... bu kübün her kenarini iki ile carparsan olcek 2:1 ama bu yeni kübün icine orijinal kup sekerden 8 tane sigar. yani olcegi 2 kati oynattin ama hacim 8 katina cikti. olcegi 4 katina cikarsan (kup sekeri butun kenarlari 4 kat buyutsen) hacim 64 katina cikar. yani Yeni seklin olcegi 4:1 olmasina ragmen icine 64 tane kup seker sigiyor.

O yuzden 1 / 16 scale dendigi zaman butun kenarlar 16'da biri olacak sekilde olceklenmis demektir. ama hacimsel olarak 4096 kat daha kucuktur (16 * 16 * 16). Yani evet, 1:16 oraninda ufaltilmis bir sey orijinal boyutlusunun icine 4000 taneden fazla sigabilir.
  • robokot  (22.08.18 00:51:05)
Basitçe; 16'da 1'i yani. Oransal olarak.

  • orient blue  (22.08.18 02:20:02)
robokot +1

tek boyutta 1/16, hacimsel olarak 1/4096
  • cedex  (22.08.18 08:37:37)