kedi - yeni ev alışma

selamlar, geçen hafta ev taşıdım. yeni evim eski yaşadığım eve daha büyük ve 2 balkonu var. eskiden aynı odada kalıyorduk ama şimdi ev 2+1 olduğu için bir odayı kediye ayırdım.

1-şu an yerleşme işlerim devam ettiği için kedi sağa sola bolcana giriyor patilerini kirletiyor. ben de gördükçe elimi ıslatıp sağını solunu suyla yıkıyorum. kediyi hasta eder miyim? ben ıslatınca o da kendini kurutana kadar yalıyo bu arada. (3 günde sokak kedisi gibi kirli bir kedi oldu)

2-ona ayırdığım odada mama su kum ve bir iki oyuncağı dışında bir şey yok. taşınma bitince evde serbest gezecek ama ara sıra miyavlıyor çıkmak için. nasıl alıştırabilirim odasına? ben saat başı odasına girdiğimde sürekli ilgi sevgi bekleme hareketi yapıp hırlıyor, çok üzülüyorum :(

3-kedim önceki evdede açık pencerenin önünde macera aramadan otururdu saatlerce ama şimdi 3. kattayım. pencere, balkonda serbest gezme olaylarını nasıl yapmalıyım? şimdilik sadece ben onu görebiliyorsam balkonda izin veriyorum.

kediler evleri değiştiğinde bir süre içine kapanıp bir yere saklanabiliyor önce ortama alışması lazım. İmkanınız varsa onun kokusunun oldugu bir bezi yeni taşındığınız evdeki eşyalara yerlere vs sürünki kokusundan dolayı yabancılık çekmesin. kendi kedim 2 kere ev değiştirince iyice bunalıma girip asosyal olmuştu baya bir süre etkisi sürmüştü. kediler konfor ortamı değişince cabuk etkilenip psikolojisi cabuk bozulan hayvanlar.kolay gelsin.

  • pruvikasit  (21.08.18 16:24:00)