Mezuniyetten ne kadar sonra iş buldunuz?

Şu aralar bakıyorum da iş bulmak baya zorlaşmış, çok iyi bölümlerin çok iyi mezunları bile zorlanıyor.

Sizde bu durum nasıldı? nasıl başa çıktınız?

Ben mezun olduğumda bizim sektör için şartlar bu kadar ağır değildi. Bu üniversitelerin vasıfsız mezun verme sayısı hızla arttıkça işler daha da karışıyor/karışacak. Tüm bunlarla birlikte ülkede üretim de cartayı çekti.

Ben ilk mezuniyetimden sonra tatile gitmiştim ve dönüş trenimde iş bulmuştum. Sonra başka bir okuldan başka bir bölümden mezun oldum, onda da büyük bir kısmı kendi şımarıklığımdan dolayı 5 ay sonra iş bulabilmiştim.

Artık benim sektörüm için iş bulmayı geçti herkes, toplu işten çıkarmaları konuşuyorlar.
  • mete kudur  (19.08.18 17:52:59 ~ 17:53:34)
3 ay kendi isteğimle tatil yaptıktan sonra yaz bitince bulmuştum. Gerçi o zamanlar inşaat sektörünün güzel zamanlarıydı şimdi nasıl bilmiyorum ben bıraktım o işleri.

  • catch the arrow  (19.08.18 18:14:06)
Hangi sektördesin? Çünkü sektöre göre bence değişir. Ben mezun olduktan 3 hafta sonra buldum.

  • cancoskn  (19.08.18 18:14:30 ~ 18:14:45)
1.5 sene :)

yaşadığım şehirde iş bulamadığım için başka bir yere taşınmak zorunda kalmıştım.
  • gebere jackson  (19.08.18 18:25:45)
İlk üniversitemden sonra 1 yıl kafa izni yaptım, sonrasında iş buldum. (Bankacılık sektörü).

İkinci üniversitemden sonra formasyon aldım, bir yere iş görüşmesine gidip kabul edildim ama şartları çok beğenmedim. Eşzamanlı olarak bir vakıf üni.siyle görüştüm, belli aşamalardan sonra kabul edildim ve okutman olarak çalışmaya başladım.

1 yıldan sonra Kpss'ye girdim ve devlete geçtim.

Ben şanslı olduğumu düşünüyorum. Bu anlattıklarım yıllar önceydi, şu an şartlar epey kötü. Kardeşim PDR bitirdi ve düzgün bir iş bulamayınca yüksek lisans yapmaya başladı.
  • shangrilla  (19.08.18 18:27:07)
Haziranda mezun olup temmuz sonunda iş buldum. Ama ben harıl harıl iş aradım, tatil yapmadım. Mezun olmadan 1 ay önce iş aramaya başladım

  • oekuklu  (19.08.18 18:42:54)
Bir sene sonra. (Haziran 2015 mezuniyet, Temmuz 2016 işe girme)

  • unstabledotpy  (19.08.18 18:52:23)
Mezun olmadan bir ay önce başvuru yapmıştım, mezun olur olmaz başladım.

  • Uncle Sam  (19.08.18 19:12:03)
2013'te mezun oldum. 1 sene kpss'ye hazırlandım. sonra da 1 yıl part time bir işte çalışıp askere gittim. 1 yıl da askerlik yaptım. etti mi 3 yıl? 1 yılı da önceki işle şimdiki işi bulana kadar geçirdiğim boş zamana saysam etti 4 yıl. mezun olduktan 4 yıl sonra şimdiki işime başladım.

hayat bi süreç. zor zamanlar olacaktır. geçiyo. daha kötü zamanlar geliyo sonra da. :)
  • Delay Fuze  (19.08.18 19:20:31 ~ 19:21:24)
Merhaba. Mezun oldugumda 2 yil deneyimliydim. Is bulma derdim hic olmadi. Sektor Yazilim

  • bedbed  (19.08.18 19:24:28)
Pazar üniversite sınavına girdim pazartesi işbaşı yaptım. Yani işim hazırdı. Üniversiteyi de açık öğretimden bitirdim. Tabii bunların hepsi 20 yıl kadar önceydi. İlk işim muhasebe bürosuydu. Şimdi ben mali müşavirim.

  • naksidil  (19.08.18 20:35:53)
Haziran mezuniyet agustos ise girme ve 2007’den beri sevdigim bir isteyim. Sans sadece bu konuda yuzume guldu galiba :)

  • bruceandwayne  (19.08.18 20:50:01)
Lisanstan sonra direkt yuksek lisansa baslamistim. Yuksek lisans okurken daha ilk somestr biter bitmez ise girmistim.

  • crown  (19.08.18 21:08:26)
Mezun olduktan 2 sene sonra iş bulabildim. Bölümümle ilgisi bile yok şu anki işimin. Şimdilik dişimi sıkıyorum ki deneyim kazandıktan sonra daha iyi bulduğum yerlere gidebileyim.

  • m e b  (19.08.18 22:18:04)
3. Sınıftayken iş bulmuştum daha doğrusu iş beni bulmuştu. 30 Haziran kep attım 15 Temmuz iş başı.

  • mkrk  (19.08.18 23:58:19)
mezun olmadan önce buldum

  • kotakotkota  (19.08.18 23:59:57)