Ev Kirası vs. Mevduat Faizi

Günaydın pazar sabahı kahramanları. Sizi seviyorum.

Sorum şu, ortalama 500.000tl değeri olan bir evim var. Kirada. 1.400tl kira alıyorum. Kendi oturduğum ev de benim. Yani aslında bu eve ihtiyacım yok.

Şimdi enpara’da, 500.000’e 6 aylık faiz hesaplattım. 6 ayın sonunda 44.000tl para veriyor. Aylık ortalama 7.400.

Abi aradaki fark inanılmaz değil mi? Evi satıp faize yatırmam mantıklı değil mi? Tamam ev değerleniyor vesaire ama ben aldığım faizi de anaparanın üstüne koyucam o da değerlenecek.

Yanlış mı bakıyorum olaya arkadaşlar?

Çok mantıklı. Ama elindeki ev hep var olacak, belki bu acıdan ev mantıklıdır; bilemedim.

Bu arada bence kira ile satın alma oranı uyumsuz evin. Bizim orada 350.000 civarı ve 1200 1500 arası kira.
  • mojiziku  (19.08.18 11:22:37)
peki 6 ay sonra 544.000 Tl'ye aynı ayarda bir evi satın alabilir misin?

  • sansli pipi  (19.08.18 11:26:36)
6 ay sonra aynı ayarda bir ev satın alabilirsin.
emlak satışları düşüyor arkadaşlar, daha da düşecek. bence fazie koysan daha mantıklı.

  • bir sevgi faresi jamal  (19.08.18 11:29:08)
Bence de mantıklı. Uzuuunca bir süre evlerin çok prim yapmayacağı bir döneme giriyoruz. Hazır faizler böyleyken yardırmak daha mantıklı. Zaten oturacak bir evin varmış.

  • dougsampson  (19.08.18 11:45:15)
Kendi açından kullanım değeri olmayan ev almak, kiraya vermek, olaya yatırım olarak bakmak mantıklı değil.

Türk toplumunda 'faiz yemek haram' kafasında olanlar bile katılım bankalarına girip 'katılım payı' veya 'kâr payı' alıyorlar. Yine o da faiz tabi, başka bir şey değil.
  • idexo  (19.08.18 12:01:33)
ev fiyatlarındaki değişime bağlı.

eğer evin değerinin X sene sonra aradaki farkı kapatacak kadar artacağını düşünüyorsan evi sat, düşünmüyorsan satma.

Buradaki X önemli. 1 sene sonra zararda olabilir ama 10 sene sonra karda olabilirsin. X tamamen senin yatırım tercihine bağlı
  • dafuq  (19.08.18 12:27:03)
Kısa vadede mantıklı, orta vadede başa baş, uzun vadede zarar eder.

Düşündüğün vadeye göre seç işte.
  • babilbaligi  (19.08.18 12:52:24)
kirasi 1400 olan evi 500e satabiliyosaniz satin bence.

  • brkylmz  (19.08.18 14:32:46)
faiz sadece parayı korur ama ev kira dışında değer de kazanır. mesela evi 5 yıl sonra 750'ye sattın diyelim. 5 yılda enflasyon kadar değer kazanmıştır. parayı faize koysan ve 5 yıl boyunca faizi hiç harcamadan ana paranın üzerine koysan o da 750 bin olur. belki aylık 1400 lira harcayabileceğin kadar fazla. yoksa 7400'ü harcayım dersen ana para 500.000 tl kalır. 5 yıl sonra o paraya bu evi alamazsın bile.

  • black mamba  (19.08.18 14:58:55)