Şnorkelden anlayanlar

>> Decathlondan yüzme şnorkeli diye bir şey aldım. Diğer şnorkellerin aksine önden takılıyor borusu. Videosunu aşağıda.

www.youtube.com

>> Ben bunu tahtayla bacak çalışırken (bir yandan nefes almaya çalışıyorum haliyle) yüzümü tamamen suyun içine sokarak ilerlemek için aldım aslında. Harika bir şey, gerçekten iyi nefes alabildiğim için hiç yorulmuyorum nerdeyse. 1 saat 20 dakikayı geçmiş antrenman, ben farketmemişim bile. Kulaçlı yüzmede de kullandım.

>> Neyse bunu takıyorum bir de gözlüğü takıyorum. Gözlük burunu kapatan cinsten değil. Bu şnorkelle ağızdan nefes alıp veriyorum. Buraya kadar her şey yolunda. Burnumu da arada baloncuk çıkarmak suretiyle nefes vererek rahatlatıyorum. Bir saat 15 dakika civarı böyle çalışıyorum. Ayy soruya gelemedim.

>>Sorum şu şnorkelle yapılan ve ağızdan nefes alıp verilen bu antrenmanın bi zararı olur mu? Yazlık yerlerde saatlerce şnorkelle takılan dayılara aşina olduğum için bir sıkıntı olmaz gibi geliyor. İkinci soru burnuma yüzücülerin kullandığu klipslerden alsam nasıl olur? Arada burundan nefesi vererek devam etmek daha mı doğru?

Şnorkelde verdiğiniz havanın bir kısmını tekrar içinize çekersiniz. Bu borunun içindeki ölü alandır.

Düzgün bir şnorkelde hem nefes direncini azaltacak kadar çapı büyük, hem de bu ölü alanı minimize etmek için küçük yapılır.

İyi bir şnorkel ile bahsettiğiniz sürelerde sorun olmamalı. Zorlandığınız fark edersiniz zaten.

Ama yine de şnorkelsiz yüzmek kadar kondisyona faydası olmaz. Vücudun sınırlı hava ile antremanı dayanaklılığınızı daha çok arttırır gibi geliyor bana.

Burun kısmı tamamen keyfi.
  • burfak  (16.08.18 07:23:25)