[]

Kıdem tazminatı ve bedelli askerlik mevzuatı

Merhabalar

Özel bir şirkette çalışıyorum. Bedelli askerlik için ücretli izin veriyor şirketim fakat ben ücretli izin kullanmayıp istifa ederek kıdem tazminatımı almak ve sonrasında işe geri dönmek istiyordum.

Bugün şirketten gelen duyuruda ücretli izin kullandırılacağını ve askerlik nedeni ile istifa etsem dahi bunun normal bir istifa sayılacağını ve kıdem tazminatını alamayacağımı söylüyordu.

Yasada 1 gün dahi olsa, çalışan askere giderse tazminat alır diyor. Bu konu ile ilgili bilgisi olan veya yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa çok sevinirim.

İyi günler.

 
soruya cevap değil ama; izin nasıl ücretli oluyor, ücretsiz sayılacaklar dememişler miydi? normal yıllık izin kullanır gibi mi sayılacaksınız?


  • lalu  (14.08.18 17:22:38) 
O iş tam olarak belli değil, açıklanacak yönetmelikte de netleşir mi bilinmiyor. Normal şartlarda 1 gün gidilecekse bile tazminat verilmesi lazım, şu haliyle alınır gibi duruyor. Bakan bir şeyler söyledi ama hem kapsamlı değil, dönmek istemeyen tazminat alabilir anlamı çıkabilir hem de söylemekle biten bir şey değil, en azından yönetmelikle uygulamaya girmesi lazım.

İşi bilen uzmanlar tazminat alınabilmesi gerektiğini söylüyor, mevcut mantığa göre böyle. Ama böyle olursa işveren dönüşte işçiyi işe almama hakkını kullanabilir, muhtemelen etrafından böyle dolaşılacak; tazminat alıp gidersen seni geri almam diyecekler.
  • Bruce  (14.08.18 17:36:53) 
Kidem tazminati alabilir, ihbar tazminati alamazsin. Bedelli askerlik 21 gunde olsa askerliktir. Ilgili is kanununda herhangi bir degisiklik yapilmadigi icin kidem tazminati hakkini ortadan kaldiran bir durum yok. Is yerin tazminat odememek icin uyaniklik yapmaya calisiyor. Bir avukattan destek almani tavsiye ederim.


  • tahtakafa  (14.08.18 17:54:03) 
Ozelden mesaj atanlar ve ustte yazanlar konuya hakim degil. Biraz arastirarak dogru bilgiyi edinebilirsiniz. Kidem tazminati hakkiniz varsa alabilirsiniz. Ihbar tazminati alamazsiniz. Askerden dondukten sonra 2 ay icerisinde eski isinize pozisyon uygun oldugu takdirde donme hakkiniz var. Eger bu haklardan faydalanmaniza isyeriniz mani oluyorsa yasal yollarla tum haklarinizi alabilirsiniz. Sizi hakkinizi almaktan vazgecirmeye calisanlara asla kulak vermeyin.


  • tahtakafa  (14.08.18 18:02:09) 
Kıdemi alırsınız, askerden dönünce de sizi işe almazlarsa 3 aylık ayrıca tazminat alırsınız. Tabi bu dava süreçleri aylar sürer, ve işe almazlarsa işsiz kalırsınız. Yok illa böyle yapıcam derseniz yardımcı olayım avukat olarak.


  • loser blueser  (14.08.18 18:03:44) 
@tahtakafa ve @loserblueser söyledikleriniz normal askerlik durumu için geçerli, mevcut uygulamaya daha önce rastlanmadığı için ne yapılacağı belli değil. Tazminat işi bu kadar kolay olsaydı ücretsiz izin konusunu hiç açmazlardı. İşverenler bu haliyle mağdur olacaklar ve orta yollu bir çözüm getirmeye çalışacaklardır,ona yorum getirdim.


  • Bruce  (14.08.18 18:12:41) 
Net bir şey olmaması gerçekten çok üzücü. Fakat şirket tarafından tebliğ edilen askerlik sebebiyle istifa etsek dahi normal bir askerlik olmadığından kıdem tazminatının ödenmeyeceği.

Herhangi bir uyanıklık mı yapılıyor yoksa gerçekten yasalara dayanan bir durum mu netleştirmesi gerçekten zor.
  • dsenqree  (14.08.18 18:54:13) 
Şirket tamamen kendi inisiyatifiyle maaşları ödeyeceğini söyledi.


  • dsenqree  (14.08.18 19:27:05) 
netleştirilmesi hiç zor değil. mevcut iş kanunu veya askerlik kanununda bu amaçla değişiklik yapılmazsa bedelli askerlik yapmak için işten ayrılan kişi kıdem tazminatını alır. 21 gün bedelli askerlik muvazzaf askerliktir. burada kanunu yorumlamadan vs. kaynaklanan hiç bir sorun yok, her iş mahkemesi hakimi çatır çatır verir tazminat kararlarını. değişiklik yapılırsa durum farklı tabi. ki bu ekonomik durumda büyük ihtimalle yapılacaktır.


  • loser blueser  (14.08.18 22:25:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.