sifir tl ile startup kurulabilir mi?

ise yarayacagini dusundugum guzel bir is fikrim var. 3d sektoru ile alakali. beni de belki secerler umuduyla turkiye'deki iyi kulucka merkezlerinin hepsine basvurdum. her biri cesitli gerekcelerle reddetti. bazilari red cevabi bile yollamadi. biri de yap sonra gel bize basvur dedi.

isin ozu, meteliksizim. universiteyi daha bitirmedim, bu fikrin gercege donusturmek icin teknik bilgim yok. ekibim yok. ama tum bunlardan onemlisi tutkum var. ayrica bu yolda her seyi ogrendikten sonra baslamak bir anlam ifade etmiyor. bu oyle bir sey degil. her sey yolda ogrenirsin. bu yolda hata yapmak ya da zarar etmek, hatadan ders alip yola devam etmek, omur boyu ogrenmek vardir.
bazen acaba cok mu hollywood'un etkisinde kalmisim diyorum kendime. steve jobs'in filmi, zukerbergin filmi derken uctum sanki. tabii ki onlara ozenmiyorum. ben sadece bu isi yapmak istiyorum, bu urunu yaratacak insanlarla beraber calismak istiyorum. hayal edilen urunu insanlarin hayatina sokan ekipte olmak bana kendimi iyi hissettiriyor. yasiyor gibi hissediyor oluyorum.

her ulkenin bir ekosistemi var. turkiye gibi bir yer ile usa veya avrupa ekosistemleri apayri. hedefledigim seviyeye ulasmak, turkiye ekosistemi icinde olmayacak gibi de gorunuyor. yani turkiye'de bir kere cesitlilik yok. cesitlilik bir sirketin olmazsa olmazidir. abd veya avrupa'da turlu turlu milletten basarili muhendis ya da calisan bulunur ama turkiye'de bulunmaz. gelmezler zaten. her bir milletten bir calisma arkadasi varolan probleme farkli bir acidan bakar, farkli cozum uretir her biri ve bir cozum yerine 100 turlu cozumler gelistirirsiniz.
tabii bir insan sevdigi isi bulundugu yer neresi ise orada da yapabilme kabiliyetindedir. bu boyledir ama hedefledigin boya ulasma noktasinda bana gore turkiye ekosistemi eksik.

universite okumayi sanirim kendim icin bos buluyorum. mezun olup gidip bir sirkette calismak beni kesinlikle mutlu etmeyecek. istedigim hayat bu degil. bunun farkettim. bana gore degil duzenli ve garantili hayat. ama bunu aileme de soyleyemiyorum. soylersem bana desteklerini keserler, kyk borcu+askerlik problemi ile ortada kalirim.

bir taraftan kalbim tutkunu takip et diyor; diger taraftan universiteni bitir goze batma diyor. ne yapacagim konusunda bir fikrim yok. bana tavsiyelerde bulunur musunuz? ulkeyi terketmek de olabilir.(o ulkede bir halt edemeyenler ulkeden gocer evet o kisi de ben oluyorum) ama ulkeyi nasil terk ederim. ustelik ingilizcem intermediate. cebimde 5 kurus yok. bankadan girisimcilik kredisi mi ceksem ne yapsam?
faizler de fahis onlarin.. bana bi yol gosterir misiniz? kizin, firca atin, eksiklerimi soyleyin. yerden yere vurun. serbest her sey. tesekkur ediyorum.

Meteliksizsin ama bu parasız olmandan kaynaklanmıyor. Elinde fikrin dışında hiç bir şeyin olmamasından kaynaklanıyor. Sadece fikrin hiç bir değeri yok. Execution yoksa kimseden sana yardımcı olmasını bekleme. Ennnn kötü ihtimalle bir prototip göstermen lazım dostum.

  • roket adam  (14.08.18 17:04:24)
Sifir tl'ye ask olmaz ama is olur.

Fikir, business model, market research satarsin 2000-3000tl ye oradan yurursun.
  • dedim dedim de kime dedim  (14.08.18 17:56:17)
Sadece fikrin bir değeri yok.

-Çalışan bir prototip yapman şart.

-Sunum yapabilsen çok daha iyi olur.

-Ayrıca mutlaka ayakları yere basan iyi bir plan sunman gerek.

Steve jobs da Zuckerberg de iyi prototiplere ve planlara sahiptiler.

Ondan sonra gerekli yerlere erişebilmek, gerekli bağlantıları kurmak, gerekli kişileri ikna etmek... yani sosyal beceriler de oldukça önemli.
  • idexo  (14.08.18 19:48:42)
aslında sorunun temeli teknik bilgin olmaması. yani fikir tek başına bir anlam ifade etmiyor diğer arkadaşların da dediği gibi.

fikrin her ne ise, teknik yetkinliğin olmadığı için, gerçekleştirilebilir olup olmadığı hakkında da fikrin yok muhtemelen. bu hali ile fikrin yatırıma değer görünmüyor demek ki. genelde, "dahice bir fikrim var ama kimse anlamıyor" düşüncesine kapılıyor insanlar. bu bence büyük hata.

bir iş fikrinin yatırıma değer olabilmesi için bir çok adımı tamamlaması, kısa, orta ve uzun vade planlarını ortaya koyması, business modelini ortaya koyması, nasıl para yapacağını (monetizattion), para yaparken hangi maliyetlere katlanacağını oraya net olarak koyması gerekiyor. bunun yanı sıra elbette yapmak istediğin işin teknik yönü ne? bunu gerçekleştirbilecek misin?

bu girişimcilik işlerinde, "benim bi fikrim var, birileri para koysun, birileri de hayata geçirsin, ben de paramı alayım" şeklinde olmuyor. yatırım yapacak insanlar bu fikrin belirli bir olgunluğa geldiğini görmek istiyor.

bu start-up işlerinin bu kadar popüler olmasının nedenleri var. büyük firmalar ciddi start-up meet-up etkinlikleri düzenliyor, destekler veriyor, ödüller dağıtıyor vs. firmalar artık ürün odaklı ar-ge yatırımlarınıdan doğan riski minimize etme derdindeler. ar-ge için ayrıcağı masrafın 10'da 1'ini start-uplar için dağıtıyor ve büyük firmalar için artık bu işi girişimciler yapıyor. batanlar batıyor, çıkanları kendi bünyesine katıyorlar. tüm risk girişimcilerin ve bu işi çok güzel paketleyip sunuyorlar.

şimdi sen diyorsun ki, benim bi fikrim var bu işi teknik olarak yapıp yamayacağım da belli değil, sermayem de yok. en iyisi ben hiç riske girmeyeyeim, yatırımcı girsin.

bence, bir iş fikrini hayata geçirecek tekinik bilgi ve becerin yoksa, yeterli sermaye'ye sahip de olsan o işe girmemelisin. bir esnaf sözü vardır, "çıraklığını yapmadığın işin patronu olma" derler. bu hala çok geçerli bir öğüttür.

özetle, iş fikrinin olması güzel birşey ama tek başına anlamlı değil. olunlaştırmalı ve geliştirmelisin bu fikirleri. yatırım almak istiyorsan, sahibi olduğun fikrin ayaklarının yere bastığını, hayata geçebilir olduğunu, sana yapacağı yatırımın ne kadar sonra kendine kar olarak döneceğini göstermelisin...

başarılar.
  • coder6006  (15.08.18 09:31:38)
sevgili @coder6006, teknik bilgi kismini abartmissiniz. size bu konuda katilmiyorum. hicbir harika is tek basina yapilmaz. harika isler ekip isleridir. bu ekipte de turlu turlu insan vardir. teknik olan da olmayan da isi yuruten de. richard branson denen herifi dusun. adamin uzaya gonderdigi uzay araclari var. uzay turizmi yapacak. roket muhendisi mi? hayir. teknik bilgisi var mi? hayir. sadece bu iste gelecek oldugunu gordu. ve bu isi gercege donusturebilecek yetkinlikte insani bir araya getirip beraber bir ekip kurdu. ve yapti, yapiyor. hyperloop projesi de ayni sekilde.
bu yuzden teknik bilgi kismindan ziyade isi bir butun olarak gormek, isin anlamina odaklanmak ve tutkulu olmak. bunlar kesinlikte teknk bilgiden kat kat degerli. insanlari bir araya getirebilme becerisi de oldukca muhim.

ayrica bu alanda her sey yolda ogrenilir. isin en heyecanli kismi da budur. yukarida da belirttigim gibi. 4 4'luk olduktan sonra bir ise baslamayi dusunmek, yasamayi ertelemek demektir. bunun da bir anlami yok.
  • Leonardo~Da~Vinci  (15.08.18 10:27:14 ~ 10:35:34)
@Leonardo, sanırım doğru ifade edemedim. teknik bilgi vurgusunu, girşimcinin oturup kendi başına herşeyi yapması için söylemedim elbette.

iş yaşamında elbette takım oyunu önemli ve günümüzde neredeyse hiç bir iş tek başına sağlıklı bir şekilde yürütülemez. farklı uzmanlıklar, farklı bakış açıları ve iş gücü kapasitesi önemli parametreler.

ancak dikkat çekmek istediğim konu, girişimcinin giriştiği konuya hakim olması gerekliliği.

bir iş fikrimiz olsun ve bunu hayata geçirmek için IT alanından yararlanmamız gerktiğini varsayalım. işte bir mobil uygulama üzerinden kullanıcıların not tutacağı bir uygulama fikrimiz var ve kimsenin aklına gelmemiş olsun.

bu fikri, daha önce IT projesi yapmamış birisi nasıl hayata geçirebilir? IT işlerinden anlayan birilerini bulup fikrimizi onlara yaptırmak bir yöntem olarabilir.

Ancak doğru kişileri bulmak, doğru teknoloji ve araçların kullanıldığından emin olmak, kurulan altyapının, geliştirilen uygulamaların vermek istediğin hizmetin hedefleri doğrultusunda büyümeye / ölçeklemeye uygun olması, projenin ne zaman biteceği, hangi işin ne kadar zaman süreceği gibi alınması gereken kararlar gibi binlerce sayabileceğim parametre var.

Gerekli teknik bilgiye sahip olmak demek, o projenin / işin başlangıcından sonlanmasına kadar ki süreçte ne yapacağını bilmek (kapsam), katlanacağı maliyetleri öngörebilmek, buna göre riski yönetebilmek demek.

yukarıda bahsettiklerimi, teknik bilgiye sahip olmadan yapabilen, yönteci vasfı yüksek insanlar yok mu? yani günümüz şartlarında zor. yöneticilik artık general business administration'dan geçmiyor malesef. teknik alanlar için daha çok engineering management yetileri öne çıkıyor. Özellikle start-uplarda bu ruh fazlasıyla ön plana çıkıyor. Branson girişimci ruhu olan, teknik konulara da bulaşmış ciddi bir sermayedar ve iş adamı. adamın işi bu. kaç farklı alanda, kaç farklı sektörde binlerce insanla çalışmış bir isimden bahsediyoruz.

sanırım bir ortaklık sizin için daha iyi bir çözüm olabilir. Yani iş fikrinizi paylaşabileceğiniz teknik bir kaç insanla hisse bazlı anlaşıp ortaya bir prototip koyup, iş modelini vs. net bir şekilde çıkarıp capital venture arayışına girebilir, eğer bir yatırımcıyı ikna edebilirseniz onunla da toplam hissenin belirli bir yüzdesi için anlaşabilirsiniz.

kolay gelsin.
  • coder6006  (15.08.18 13:55:13)