nedir bu sabit kur rejimi- serbest kur rejimi

buyrunuz. ekonomi bilgim sıfır

cikip diyorsun ki "arkadas bu ulkede dolar bundan sonra 4 tl. sabit kur rejimine gectik".

serbest piyasada o sirada dolar karaborsa oluyor, birak 8 liralari 12 liralara dayaniyor. ondan sonra yine ayni kisiler cikip diyor ki "yok yok vazgectik kur dalgali yine"... tabi bu surecte kur mur babalara geliyor. toparla toparlayabilirsen.

bkz: iran'in son 6 ayi
  • brkylmz  (10.08.18 10:40:30 ~ 10:41:19)
Sabit kur devletin kendi eliyle piyasayı manipüle etmesidir. Yani TL değer kaybedip Dolar yükseldikçe, yani yatırımcı Dolarını Türkiye'den çıkardıkça, devlet Merkez Bbankası'ndaki kendi Dolar rezervinden bir miktar dövizi piyasaya verip Dolar-TL kurunu sabitlemeye çalışır fakat bunlar geçici ve riskli çözümlerdir, zira üretim ülkesi olmadığımız için ülkeye Dolar girmez, Dolar girmediği için bir süre sonra TL yine değer kaybeder Dolar yine yükselir, sen yine elindeki rezerv Doları piyasaya verirsin ama senin elindeki Dolar miktarı da kısıtlı olduğu için, çünkü üretmiyorsun ülkeye Dolar girmiyor, bunu sonsuza kadar yapamazsın, bir süre sonra piyasaya vereceğin Dolar kalmaz sağdan soldan borç Dolar almaya başlarsın, yani sabit kur Türkiye'nin başvuracağı bir yöntem değil öyle bir işe girmeye kimse cesaret edemez, asıl kriz o zaman çıkar.

  • angelus  (10.08.18 10:48:48)
kısaca sabit kur rejimi venezueladır.

50 dolar bozup bozduğu bolivarlarla yatakta banyo yapan çocuktur.(youtube'da venezuela dolar diye aratın)
  • binder dandet  (10.08.18 13:26:14)