Enlem ve boylam değerlerinden Unique ID oluşturmak

Virgülden sonra 9 basamak var her ikisinde de ama ID alanı 18 karakter saklayamıyor.

Enlem||Boylam yapıp bu değerin karekökünü alayım dedim ama güvenemedim. Başka ne yapabilirim?

16 lık sisteme falan çevirseniz? numeric alan mı sadece?

  • kisa  (09.08.18 13:46:15)
aralarındaki mesafeler ne kadar ? 9 basamak cm bazında bir hassasiyet olabilir. id alanı kaç karakter saklayabiliyor ?

bir de id alanı muhtemelen ascii olarak her değeri alabiliyordur. fakat koordinatlar decimal. yani id alanındaki her bir byte için aslında 2 tane rakam saklayabilirsin eğer 4 bit hex olarak kullanırsan.

mesela 17 değeri için 0001-0111 gibi.
  • orpheus  (09.08.18 13:48:40 ~ 13:50:08)
Belirtmeyi unutmuşum, ID alanı number arkadaşlar. Maksimum 15 digit yazabiliyorum. Tabloya müdahale etme şansım yok maalesef.

  • chicha  (09.08.18 13:57:59)
yan yana rakam olarak yaz, sonra hashini al. SHA256 falan mesela. Sonra ID alani kac karakter aliyorsa SHA256'nin ilk o kadar karakterini al. ID alanin cok cok dar ise collision olabilir bir zaman tabii pigeonhole principle'dan dolayi.

  • robokot  (09.08.18 14:13:22 ~ 14:14:39)
Ha ID alanin numbermis sadece. Hangi cinsten number? kac bit oluyor maksimum? Yine SHA256 alip ilk o kadar bitini kullanabilirsin yine rakam olarak girersin o zaman. Tabii gizli olmasi gerekiyorsa (yani kisinin ID yi enlem boylamdan bulamamasi gerekiyorsa bir yerlere bir salt eklemen gerekir.

  • robokot  (09.08.18 14:18:35 ~ 14:19:27)
Olası en yakın 2 koordinat en çok ne kadar yakın olabiliyor? 9 basamak çok hassas. Eğer konumlar arası mesafe daima 10 metreden fazlaysa virgülden önceki 3 ve sonraki 4 haneyi kullanarak unique ID oluşturabilirsiniz.

  • mikro patlama  (09.08.18 18:42:23)