Faiz artırımı doları neden düşürür?

Şimdi doların artıp düşmesi arz talep dengesine göre şekilleniyor diyelim. Fiyatı ona göre belirleniyor yani. Peki faizler artınca niye dolar düşüyor? Faizler artınca milletin, sanayicinin yatırımı azalmaz mı? Yani ev alacak adam faizler arttı diye ev almaz. Sanayici kredi çekemez filan.

Neden faizler artınca dolar düşüyor?

yatirimci icin faizin yukselmesi cazibe yaratiyor. ulkeye doviz girisi olunca da kur dusuyor.

ev hanimlari bile gunlerde bunlari konusuyor ha :D
  • brkylmz  (07.08.18 22:20:11 ~ 22:20:43)
adam parasını dolarda tutacağına bankaya yatırıp faizden kazanıyor, elindeki doları çıkartıp try'ye giriyor, piyasada bulunan dolar artıyor try azalıyor hop try değer kazanıyor

  • neverlose  (07.08.18 22:33:25)
Yabancı yatırımcısın doların var yılda yüzde 2 faiz alıyosun doların enflasyonunda 1 .5diyelim yani net karın 0.5
Adam piyasaya bakıyo TL’nin faizi yüzde 25 enflasyon yüzde 20 kar yüzde 5 e usd kadar güvenli değil ama riskedeğer diyo geliyo TL’ye elindeki doları bozarak. Ülkede ne kadar çok dolar bozulursa o kadar düşer. Rusya 2014 2015te reel faizi yüzde 10lara çekerek Frenlemişti

  • Mcfly  (07.08.18 22:35:23)
Arkadaşlar nedenlerini anlatmış fakat bu ekonomiyi iyileştiren bir şey değil tabii, yani reel bir fayda sağlamıyor ekonomiye, bilakis faizler yükselip dolar düştüğünde yatırımcılar parayı harcamaktan biriktirmeye-elde tutmaya geçiyor, ki faizler yükseldiğinden risksiz olarak daha çok para kazanıyorlar, likid akışı olmuyor yani piyasaya ekonomi yine çöküyor bu yolla, enflasyon artıyor.

  • angelus  (07.08.18 22:54:45)