Kasaplarda eti doğrayınca bahşiş verilmesi gerekiyor mu?

Kalfa çocuk, eti ekstra kuşbaşı yapmak için uğraşıyor, sonunda bahşiş adetten verilmesi gerekiyor mu yoksa bu da işin bir parçası gibi mi görülüyor. Çünkü bildiğim kadarı ile balıkçılarda balık temizleyen adamlara veriliyor bahşiş.

hiç duymadım görmedim

  • kisa  (06.08.18 14:32:05)
Kasaba da, balıkçıya da vermedim / duymadım.

  • cakabo  (06.08.18 14:35:10)
bizim burda kasap doğrama parası alır, balıkçı da temizleme. kilosu 30 liraysa 33 lira derler.

  • burty  (06.08.18 14:37:26)
Kasabın işi o değil mi ki, yani istiyorsan yine ver ama balıkçılarda da hamsi falan temizlemiyorsa öyle bir olay yok.

  • angelus  (06.08.18 14:39:17)
dogramak icin para isteyecek / bekleyecek kasaptan alisveris yapmam, adam kasap, et market degil. isi bu. yoksa marketten gider hazir paketlenmis et alirim zaten.

  • robokot  (06.08.18 14:39:41 ~ 14:40:23)
kasabın mevzusu o başkan. kıyma istediğinde eti dolaptan çıkarıp kıyma yapmak zorunda. veya kuşbaşı istediğinde onu kuşbaşı yapmak zorunda. yoksa kasabın mevzusu kalmıyor, herkes kendi hayvanını alır-keser-yer aksi durumda çünkü. zaten haberlerde etin kilosu 40 liraya çıktı denildiğinde senin kasaptan eti 60 liraya almanın sebebi bu. o aradaki 20 lira, nakliye, saklama ve işçilik parası.

  • Tears of Devil  (06.08.18 14:45:32 ~ 14:45:48)
balikcilar temizleme parasi ister. bahsis olarak verildigini duymadim/gormedim. eger eti kasaptan aliyorsan dograma icin vs para istemez verilmez. ha kurban etin yada disarda kesilmis eti goturursun onu dograttirir, kiyma cektirirsin o zaman para verilir.

  • crucio  (06.08.18 14:59:02)
@burty sizin orada 3 kilo dana kıyma deyip 3 lira vermek istemezsen adam kıyma yerine bütün et mi veriyor yani?

  • Tears of Devil  (06.08.18 15:13:30)
Bizim oradaki bi kasapta bahşiş kutusu var, ama hiç atmadım. Balıkçılar temizleme parasını otomatik ekliyor kilo fiyatına.

  • kullanıcı adı  (06.08.18 17:04:04)
Adam parasını aldığı işten neden bahşiş ister anlamış değilim. Bizde abecilik had safha.
Verme bahşiş falan. Tears of devil haklı. Kıyma alınca da mı bahşiş veriyorsun?

  • ismira007  (06.08.18 18:45:26)