Network - LinkedIn

Merhabalar,
Hepinize iyi haftalar. İş hayatında bağlantıların önemi malum. Başlıkta ingilizce kelime kullandığım icin kusura bakmayın. Geleyim soruma. LinkedIn baglantı kurma/geliştirme/koruma vs amacına hizmet ediyor mu? Yoksa iş dünyasının facebook'u gibi takip ettiginiz, takip edilenlerin mevcut olduğu sosyal bir platform mu? Yurtdışında belki daha aktif amacına hizmet eder bir şekilde kullanılıyordur ama ülkemizde durum nasıl? Teşekkürler.

gerçekte tanımadığın birini linkedin'de takip ediyorsun diye network oluşturmuş olmuyorsun, gerçek anlamda bahsettiğin amaca hizmet ettiğini sanmıyorum. ancak işçi bulma sitelerindeki enflasyon ve verimsizlikten ötürü sektör içinden kalifiye işçi bulma konusunda bir etkisi var. işçi gözünden bakarsak; a firmasının aradığı satış yöneticisi pozisyonunu linkedin'de yayınlayan aynı firmanın muhasebecisiyle bağlantın varsa o ilana o muhasebeci vasıtasıyla başvurmuş olman cv'nin gereken merciye iletilmesi konusunda seni bir adım öne geçirebiliyor. genelde gerçek hayatta tanınan ama çok samimi olunmamış, ayaküstü sohbet edilmiş biri olduğunda bu durum avantaj sağlıyor denebilir.

bir de hiç görmediği insanları ekleyip network oluşturmaya çalışanlar var, onlar için bu kadar avantajlı değil. sırf linkedin bağlantın diye tanımadığın bir insana öncelik verecek değilsin neticede. hem bağlantı sayım çok görünsün hem de belki bir şey çıkar diye tanımadığı, sektörde öne çıkmamış kişileri bağlantı ekleyenler az değil; bu ihtimalden bu yüzden bahsettim.
  • Bruce  (06.08.18 08:58:20)