Para değerlendirme mevzuları

Her ay kenara 2 bin ata ata 35 bin civarı bir para yapabildim yaklaşık 2 yılda. son zamanlarda kurdan ötürü dolar olarak bakınca her ay kenara para atmama rağmen param hep aynı. :D

cepteteb faizi aylık 450 lira filan veriyormuş bu meblağ için. risk sevmeyen şahsım için makul bir seçenek. birkaç aydır tüm paramı dolar yapayım diyorum ama o cesaret de yok bende. şimdi ben yapınca düşer korkusu var. geçen ay 4.32 iken yapacaktım mesela sonra bu korkudan dolayı vazgeçmiştim. :D

ne yapmalı bu parayla?

Dolar

  • sta  (04.08.18 14:37:13)
risk algisinda bir degisiklik yapman gerekiyor. turkiye'yi falan unut, kendini bir dunya vatandasi gibi dusun. elindeki varligi / degeri turkiye'nin lirasina yatirip risk almadigini mi dusunurdun?

turkiye dunya'da yatirim yapilmasi en riskli ulkelerden biri. elinte TL birikim yapan kisi, dunya'daki yatirimcilarin "en riskli" olarak gordugu yatirimlardan birini yapiyor demektir deger kaybi riskinden dolayi. biz icinde oldugumuz icin oyle gelmiyor ama elinde faizde tuttugun TL dunya'daki en riskli yatirimlardan biri.

Dolar al vs. demiyorum yanlis anlama (dolar dunyanin en guvenli bir kac limanindan biri olsa da) yani yatirim tavsiyesi degil de, risk algin / perspektifin biraz kayık bence o yuzden yazayim dedim.
  • robokot  (04.08.18 14:39:26)
Orta-uzun vadede lazım olmayacaksa yarısı dolar yarısı altın alınabilir

  • sylow  (04.08.18 14:41:06)
Gözden çıkarabileceğiniz bir miktarsa önerim kesinlikle kripto. Burada 8-9 ay önce yatırım tavsiyesi soran herkese bitcoin al ethereum al falan diyorlardı. O zaman fiyatları şu anki fiyatın 3x-10x'i arasında değişiyordu. Şu anda kimsenin umrunda değil, bakan yok, tavsiye eden yok. Bu da yatırım yapma zamanının geldiğini gösterir.

  • synthetic a priori  (04.08.18 14:41:10)
biri diyor ki disimden tirnagimdan 2 yilda artirdigim para, digeri diyo "gozden cikarilir paraysa dunya'da turk lirasindan daha riskli 3-5 seyden birine yatir"

  • robokot  (04.08.18 14:44:06)
@robokot

eyvallah hocam. siz söyleyince bakış açımın ne kadar saçma olduğunun farkına vardım.
  • efreet sultan  (04.08.18 14:47:55)
dolar 1 ayda 10 kuruş düşer düşerse, 1 senede 1 lira artar. hepsini tek kapına bağlamak yerine @sylow’un dediği gibi bölmek mantıklı.

  • nrmnm  (04.08.18 14:51:40)
bence borsa.

  • nick bulamadim  (04.08.18 14:57:08)
Acilin tuccar geldi. Kardes bobregini sat dolara bas, soyle ki, 5 sene once 10 bin tl’n oldugunu dusun. %15 yillik faiz ile 5 senede 20,110 TL olur. Oysa 5 agustos 2013’de 1 usd = 1,93 TL, yani 10,000 TL = 5,180 USD yapar. 2% yillik faiz ile bu 5 senede 5,720 USD yapar. O da bugunku kur ile 29,170 TL yapar. Kaba hesap ile, 5 senede 1 TL paran, TL yatirimi ile 2 TL olur, USD yatirimi ile 3 TL olur. Uretmeyen ulkede Doviz hic dusmez. Dolayisiyla, dogru USD’ye aban :)

  • pietro  (04.08.18 15:06:21)
@robokot

Türk Lirası'ndan daha riskli ancak Türk Lirası hiçbir zaman getiri potansiyeli sunmazken, kripto oldukça güzel potansiyel sunabilir.

Tabi ben bunu paranın gözden çıkarılabilir kısmı için söyledim. Eğer tamamen risksiz bir yatırım isterseniz bence dolar en mantıklı tercih. Zaten tüketim kalemlerimizin hemen hemen hepsi dolara endeksli olduğu için en azından paranız değer kaybetmemiş olur.
  • synthetic a priori  (04.08.18 15:42:17)
kripto al 3 sene bakma. sonra ev araba arsa tatil köyü vs alırsın.

  • dieselsingle2  (04.08.18 15:47:16)
uzun vadede kripto para iş yapabilir. (az bir miktar ama)
borsada 1-2 hisse alınabilir.
yatırım sepeti durumu en mantıklısı elbette. yukarıda yazdıklarıma az bir miktar girilir. kalan paranın bir kısmı ile dolar alınır. bir miktar para faize yatırılabilir.(şu an faiz 20 bandında)
  • ssssserkannnnn  (04.08.18 15:53:14)
Ne kriptosu ya? Adam 2 yıl uğraşmış ne kriptosu?

Kardeş sen altından, dolardan ve tl’den bir sepet yap. Miktarları kendin belirle. Kısa vadede gerekebilir dediğini tl vadeli mevduata koy, hatta gecelik verenlere. En uzun vadeli olarak altını seçebilirsin. Mesela ben olsam 20.000 altın, 10.000 dolar, 5000 tl şeklinde bir sepet oluştururdum.

Ama mesela Euro kullanabileceğin bir yerlere tatile matile gitmeyi düşünüyorsan Euro’yu da kat sepete.
  • mutlusismankedi2015  (04.08.18 16:56:47)