Isyerinde dalginlik

Bu dalginlik nasil gecirilir?
4 aylik calisanim daha, bugun sunum gonderdim direktorume, rakamlarda vs hata yok ama yazim hatalari olmus bikac tane, onceki ay ismini degistirmemisim birkac grafikte, masraflar artinca varyansi kirmizi yapmam gerekirken sanki iyi bir seymis gibi yesil yapmisim, bikac sayfaya koydugum dipnotu alakasiz bir sayfaya da koymusum. 6 senelik de tecrubem var oncesinde baska sirketlerde, yeni mezun degilim yani.
sozde kontrolde edip gonderdim.
ara ara bu tarz olaylar yasiyorum, dikkatsizlik mi dalginlik mi bilmiyorum.
bu nasil asilir? kontrol etmekse olay kontrol ediyorum tabi ama bir dosyayla o kadar fazla ugrasinca disaridan bakan bir insan gozuyle bakamamaya ve o farklari gorememeye basliyorum.
nedir caresi? bu kadar dalgin ve dikkatsiz olup da direktorumun ve mudurumun guvenini daha en bastan kaybetmek istemiyorum.

yaptığın işlerin senin için basit ve bilgine ve birikimine göre hafif kaldığını düşünüyor olabilir misin?

ilk işe başlayınca bana da öyle olmuştu, o kadar hafif şeylerle uğraşıyordum ki alttan alta hiç dikkat etmeden yapabileceğimi sanıyordum. görünürde dikkat ediyordum ama aslında verebileceğim en yüksek seviye değildi. sonra büyük bir hata yaptım ama yine ister istemez aynı sorun devam etti, ta ki sorumluluk gerektiren ve uğraştırıcı ve daha dişime göre görevleri devralana dek.

genel olarak bir hafife alma durumu varsa olabilir yani.
  • Bruce  (30.07.18 22:20:47)
Bu dalgınlık aynı zamanda verimsiz çalışmayla ilgili de olabilir.

Metodik davranırsan, 'Best Practice' takip edersen hata riskini de azaltırsın.

Bir işi gerçekleştirmeden önce planlayıp, iş akışını belirleyip, notlar al. Ondan sonra uygulamaya geç. Öncesinde tasarlamadığın, doğaçlama yaptığın, doğrudan uyguladığın işler, taslaklarda bulunacak ve düzeltilmesi gereken hataları da ister istemez doğuracaktır.

Önce tasarı ve plan, sonra uygulama.

Bu anlamda @Bruce'un dediği gibi işleri hafife alıyor olabilirsin.
  • idexo  (30.07.18 22:55:49)
Belki insanların gözüne girme isteiği veya iş yetiştirme stresi de buna neden oluyor olabilir, bizde öyle oluyor, genelde ofiste ne zaman iş yetiştimeye çalışsam hep hatalı yapıyorum ve fark edilince çok kötü oluyor, hatta dikkatsiz olduğum ve bu sorunu çözmezsem mesleğimi yapamayacağımı söyleyenler bile oldu. Ben sebebini tamamen strese bağlıyorum. Bi de yukarıda yazıldğı gibi not almadan ve plansız çalışmak da neden oluyor hatalara, illa ki bir şey kaçıyor aradan. Bence kesin bir çözümü yok bunun bu yüzden.

  • turuncu tonlarda  (31.07.18 01:08:59)