Spor ve kilo durumu?

Bayanlar baylar,

Sporu düzene iyice soktum yaklaşık 6 aydır sektirmeden yapıyorum(daha önce hiç bu kadar süre düzenli şekilde yapamamıştım). Son 2 ayda da biraz kilo vereyim dedim göbeği götürmek için. Bi 5 kilo kadar da verdim. Şimdi sorum daha da kilo vereyim mi, yoksa yavaştan kilo alıp kas kütlesi mi yapmaya çalışayım? Göbek hala var gibi, 83 cm civarı göbek çevresi bu sabah itibariyle, kilom 81 boyum 1m89.

Önerileriniz ne olur?

1.89 boya 81kilo fena degil ama boyu kiloyu bos ver, yag oranin kac?

  • crucio  (29.07.18 16:19:17)
@crucio, valla bilmiyorum ne kadar doğru ama benim evdeki baskül %16 diyor. Ama güvenilir olduğunu bilmediğimden göbek çevresi ölçümünü yazdım, daha sağlıklı olur diye.

  • noluyo yaa  (29.07.18 16:22:43)
boy ve kilona bakarsak, 6 aydir da spor yaptigini dusunursek %16 dogru olabilir. cok kotu bi oran degil bence. agirlik calismalarina baslanabilir. bu esnada yag yakimi da devam eder zaten. kilo vermeye yada kilona odaklanma. yag oranini dusurdugun surece cok daha iyi ve fit bit vucudun olur. bu surecte kilon artadabilir. cunku ayni hacimdeki kas doku, yag dokuya gore daha yogun olur ve daha agir olursun. 1.75 boyda olup 80kg olan birisi ucgen vucuda sahipken, 70kg olan birisi dombili olabilir, oluyor.

  • crucio  (29.07.18 16:30:50 ~ 16:31:04)
Ağırlık antrenmanı kasları büyütmek için şart ve kaslar büyüdükçe durduğun yerde yaktığın kalori bile artacaktır.

Sonra yağ oranını belirlemek spor dışında beslenmeyle de alakalı. Yani toplam kalori dışında kalorinin geldiği yerin hesabına da bakmalısın.

Yoksa kaslar iyice erir 'skinny fat' olursun.
  • idexo  (29.07.18 20:24:56)
@idexo, onun olmaması için elimden geleni yapıyorum zaten. Abur cubur falan tamamen kestim, haftada bir cheat meal yapıyorum o kadar. Baya yulaf-yumurta-et-tavuk-haşlama patates şeklinde besleniyorum öbür türlü.

  • noluyo yaa  (31.07.18 15:34:20)
patates ne ya. bos karbonhidrat. bosver onu. protein ve yag agirlikli beslenmen lazim. findik, kaju, vs tarzi kuruyemislerle ara ogunler yapabilirsin. sabahlari iki haslanmis yumurta, oglen salata, aksamlari et/tavuk/balik olacak sekilde bir diyet belirleyebilirsin.

  • crucio  (01.08.18 00:22:22)