[]

İşyerinde mesai takibi için parmak okutma

Bu olay yasal mı? Kişisel veri değil mi?
 
sgk'nin hastanelerde damar izi okuması da kişisel veri ama yapılıyor.
devletimiz tüm vatandaşlarının verilerini gayet yasal şekilde resmi gazetede yayınladı. o da yasal değildi.

burada durum işyeri sözleşme maddesi olarak görünüyor. yani uygulama bu şekilde. bu verilerin gizliliği ve uygun şekild e saklanması 3. kişilerle paylasilmamasi onların sorumluluğunda.

size de bu durumda bu uygulamayı kabul edip ise başlamak ya da reddedip işi kabul etmemek kalıyor.
  • balik kraker  (29.07.18 14:14:34) 
Çalıştığım yerde böyle bir uygulama yoktu. Yeni başladı. Bu tip bir madde var mı diye Sözleşme mi kontrol etmeliyim?


  • toucheamore  (29.07.18 14:19:17) 
Kısaca Kvkk aydınlatma metnini beyan edip imzanı almaları lazım. Parmak izi almalarında bir sorun yok ama getirdiği yükümlüklere uyma zorunlulukları var.

www.kvkk.gov.tr
  • Bruce  (29.07.18 15:19:48) 
yeni sene sözleşmelerinin içine koyarlar maddeyi. o zamana kadar da size izin kağıdı imzalatirlar muhtemelen.


  • balik kraker  (29.07.18 15:20:09) 
bazı fabrikalarda var parmak izi misafir olarak girerkende veriyorsun, ben lisanstayken bizim yurtta vardı mesela. çok takılma bence.


  • dedim dedim de kime dedim  (29.07.18 15:29:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.