Kuduz Aşısı

Sevgili ekşi dostlarım, sağlık çalışanı ya da çalışmayanı değerli arkadaşlarım:

Ben, pek sevimli sokak kedilerini beslemeyi çook çok seviyorum. İki ay önce yine sevimli bir yavruyu beslerken sıpa sanırım oyunla karışık elimi ısırdı. Ben de mecburen hemen hastaneye koştum acil çalışanı arkadaşlar hem tetanoz hem de kuduz aşısı olmam konusunda beni bilgilendirip aşılara başladılar. Belirli aralıklarla toplam 5 aşı oldum; ateşim çıktı, kollarımı kaldıramadım, yerimden kalkamadım.

Bu olay beni sevimli yavrucaklardan ayırdı mı? Tabiiki de hayır. Şimdi dün yine sevimli bi sıpayı beslerken dişini yine parmağıma geçirdi. Sorumu tahmin edebiliyorsunuzdur, ben tekrardan kuduz aşısı yaptırmalı mıyım? Teşekkürler.

kuduz aşısı 1 yıl koruyormuş

  • elorelia  (26.07.18 18:12:41)
Derin ısırıklarda tekrar aşı olmanız gerekir. Ama 5 doz tamamlandığında x yıl süreyle sıyırık vb. şeylerde koruma sağlıyordu süresini hatırlayamadım.

Not: 2 kez başıma geldi ve aşı olmak zorunda kaldım.
  • monogram  (26.07.18 18:23:39)
tetanoz sanırım 10 seneydi de, kuduz için kısa bir araştırma ile kaç sene koruduğunu öğrenebilirsin

  • issiz karga  (26.07.18 19:55:29)
Mağaralarda falan çalışanlar önlem için aşı oluyorlardı ve 1 yıl koruyucu etkisi vardı. Sanırım 1 yıl bisey olmaz.

  • manuelka  (26.07.18 20:20:11)