Işık varken devreyi çalıştıracak ışık sensörü

Hello.

Başlıkta anlatamadım tam, örnek üzerinden vereyim en iyisi. Bu işlerden hiç anlamadığımı da belirteyim, belki de saçma bir şey istiyorumdur.

Normalde ışık sensörleri karanlık olduğunda lambayı yak şeklinde çalışıyor, bana bunun tam tersi lazım. Aydınlıkken devreyi çalıştırsın, karanlıkta kapatsın. Bu mümkün mü? Mümkünse yapay ışığın yarattığı aydınlığı da ışık var o zaman devre çalışsın şeklinde yorumlasın.

Böyle bir şey olabilir mi?

Fotoselli sensör o. Karaköyde elektronikçilerde satılıyor, aliexpress de de vardı sanırsam. Gogıllarsan bulursun. Işığı gördü mü devre çalışmaya başlar

  • ardolf rendall  (25.07.18 17:28:59)
Karanlik ve aydinlik icin kullanilan sensor (basit olanlar) ayni aslinda, sadece kuracaginiz devre ile sensor datasini aksiyona ceviriyorsunuz. Su devreyi alip kullanabilirsiniz.

www.direnc.net
  • lynda.com  (25.07.18 17:39:23)
@lynda bunu nasıl kullanacağım peki? Dediğim gibi bu işten hiç anlamıyorum, yapmak istediğim şey de şu: Işık varken 35W gücünde bir motor çalışacak, karanlıkta duracak. Böyle hazır cihaz var mıdır ya da?

  • 10032007  (25.07.18 17:52:41)
KNX otomasyonu ile yapılabilir
KNX eğitmeniyim, bu sistemle yapılabilir ama profesyonel bir sistem olacağı için pahalıdır

  • technicalte  (25.07.18 17:54:59)
@technicalte Max 100TL harcamak istiyorum bu iş için, yine de teşekkürler.

  • 10032007  (25.07.18 18:08:46)