[]

babası ölen 9 yaşında çocuğa kitap önerisi

yıldızlara, gezegenlere ilgisi olan, henüz ölümün tam farkına varamayan kendi dokuz ama 12 yaş kitabı da okuyabilecek yeğenime kitap önerileriniz ne olur?

uzayla veya ölümle ilgili çocuk kitapları önerilerinizi bekliyorum.

("ördek, ölüm ve lale" kitabını nereye baktıysam bulamadım, o öneri dışı)

 
cocuga olumle ilgili kitap alma fikrine nereden vardiniz merak ettim?babasi olen bir cocuga zaten evdeki kasvetten bunaldigi icin neseli birseyler alinir,zorla bak olumde var diye kitap almayi kavrayamadim.


 • duptıs  (25.07.18 00:46:25) 
duptıs +1. Vazgeçin.


 • hipopotamus  (25.07.18 00:59:03) 
bence tam tersine kafasını dağıtacağı, ilgi çekici bir kitap alınabilir. jules verne okuyordum ben deli gibi o yaşlarda. rüyamda bile dünyanın merkezine seyahati, aya yolculuğu gördüğüm olurdu.


 • biravekahve  (25.07.18 01:02:21 ~ 01:02:31) 
bence 9 yaş olan biteni algılaması için küçük bir yaş değil. belli etmese bile farkında olduğunu düşünüyorum. ölümü naif bir şekilde anlatan bir hikaye yardımıyla konu hakkında içinde biriktirdikleri varsa onlar hakkında duygularını ifade edebilmesini sağlamak yararına olur. ama istemezse üstelememeli zaten. benim bir kitapçıda gördüğüm "elveda yaşlı rakun" diye bir kitap vardı. din temelinde ele alıyordu meseleyi. eğer tercih ederseniz bir bakıp kendiniz değerlendirebilirsiniz.
başınız sağolsun, ailenize sabırlar diliyorum.

 • evanka  (25.07.18 01:10:45) 
Bence harry potter tarzı kitaplar okumalı.
Ben babamı kaybettiğimde 21 yaşındaydım ve İnanın sadece kafamı dağıtmak istiyordum. Sırf bu sebepten o dönem meşhur olan twilight serisini defalarca okumuşluğum vardır. Ki edebi eser severim ama insan ağır, dokunaklı şeyler yerine kafasını dağıtmak, başka şeyler düşünmek, başka dünyalara girmek istiyor. O daha çocuk, onu şuanki hislerinden uzaklaştıracak şeyler okuması ya da o tarz filmler izlemesi çok daha iyi olur.

 • mad madame  (25.07.18 01:11:51) 
hassasiyetiniz için teşekkürler ama tam tersini düşünüyoruz, ki ördek, ölüm ve lale kitabı bize bir çocuk gelişimci tarafından önerildi. o yaşta bir çocuk ölümü nasıl sıradanlaştırabilirse o kadar sıradanlaştırmaya çalışacağız. çünkü henüz ev kalabalık(düşündüğünüz gibi kasvet baskın değil) ve babasızlığın farkında değil.

gökyüzüne meraklı bir çocuğu babasının oralarda olduğuna ikna etmek çok zor olmayacak, bu minvalde önerilerinize de açığız.
 • diyojenimtırak  (25.07.18 01:16:47) 
"gökyüzüne meraklı bir çocuğu babasının oralarda olduğu" şu kısmı okur okumaz aklıma jodie foster'ın oynadığı contact filmi geldi. kitaptan uyarlama film zaten.
ama kitap 9 yaşındaki birisine göre uzun olabilir. filmine bakabilirsiniz.

 • diyanet takvimi  (25.07.18 02:58:20) 
www.dr.com.tr

Çıtır Çıtır Felsefe serisinin Yaşam ve Ölüm kitabı olabilir bence. Hatta o seriyi komple okuyabilir yavaş yavaş.
 • mor bembombom  (25.07.18 07:15:32) 
Harry Potter +1

Ayrıca harry potter ölüm konusunu o kadar doğal ve anlamlı bir biçimde ele alıyor ki.. Felsefe Taşı’nı alın diyorum. Ben de okuduğumda 9 yaşındaydım.
Harry’nin babası ve annesi ölmüş olduğu için arasında bağ kurabilir ve bu konuyu kafasında oturtabilir. Soluksuz bir serüven olur bu yedi kitap.
 • helena  (25.07.18 07:53:54) 
10 yaşındaki kızıma Türkçe öğretmeninin yaz tatilinde okuması için verdiği kitapları yazıyorum buraya. Bizim öğretmen her çocuğa farklı liste verdi, bizim kız okumayı sevdiği için biraz yaşının üstünde kitapları önermiş. Sanırım sizin yeğene de uygun olacaktır bu kitaplar. Sadako'yu iki günde bitirdi ve günlerdir bu kitap üzerinde benimle konuşuyor :)

PETEY- Ben Mikalsen

KIRIK ÇÖMLEK PARÇASI- Linda Sue Park

TROIA SURLARININ ARDINDA- Clamence Maclaren

APOLLON'UN GÖREVLERİ - Rick Rordan (seri)

SADAKO -Elenor Coerr

PERRY jACKSON VE OLYMPOSLULAR- Rick Rordan (seri)

ÇANTASIZLAR KAMPI- Behçet Çelik

DEDEMİN BAKKALI- Şermin Yaşar
 • old possum  (25.07.18 09:23:54 ~ 09:57:56) 
harry potter + 1 diyorum.


 • the end of time  (25.07.18 14:10:36) 
Kesinlikle Harry Potter. Son kitabı da bitirince aslında serinin ana konusunun ölümü kabullenip kucaklamak olduğunu anlıyorsun.


 • pitjantjatjara  (25.07.18 14:15:47) 
Ölümü neden sıradanlaştırmaya çalışıyorsunuz ben anlayamadım? Ölüm sıradan bir şey değil ki. Her gün ölmüyor insanın babası. Bu konuda yetkin biri değilseniz, böyle bir işe girişmeyin. Yok girişecekseniz de bir profesyonelden akıl alın.


 • windowsguvenlikduvari  (25.07.18 14:19:32 ~ 14:19:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.