[]

İmla Sorusu: Hangisi doğru?

a) Ata'mın şerefine içiyoruz.
b) Atamın şerefine içiyoruz.

Ata = Atatürk

 
B


  • angelus  (21.07.18 23:53:42) 
ben de a diye biliyorum. altıncı sınıftayken bi' bayram için kartona yazmamız gerekiyordu, bahar adlı sınıf arkadaşım "ata'mız" diye yazmıştı - epey batmıştı bana. edebiyat hocasına sordum, doğru olduğunu söyledi.

bağlam önemli bu hususta, "ata = atatürk" ön koşulu var ise, "ata'mın" olmalı.
  • bilinmez bir yazar  (21.07.18 23:58:09) 
Şimdi, normalde ilkini okuyunca herkesin aklına Atatürk geliyor. İkincisini okuyunca kendi atana, ceddine içiyormuşsun gibi anlaşılıyor. Takma adlar büyük yazılır. Ata da Atatürk'e verilmiş bir takma ad. Bütün bunların ışığında cevap A.


  • m e b  (22.07.18 00:01:18) 
Ata özel isim olduğundan a diyorum ama aynı anda neden “Atam izindeyiz” diye çok yazı gördüğümğ merak ettim.


  • aychovsky  (22.07.18 00:16:42) 
A

Ata diyerek belli bir kişiden bahsediyorsun. MEB'in dediği doğru.
  • dont eat me  (22.07.18 00:51:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.