Bench press hakkında detaylı sorular

1- bench presste konum çeneye doğru kaydıkça göğsün hangi bölümü gelişir?
2- tutuş genişledikçe (wide grip) göğsün hangi bölümü gelişir?
3- oturuş tam yatar pozisyondan (0 derece) oturuşa kaydıkça (45 derece incline) göğsün hangi bölümü gelişir?

son olarak bench pressi abartıp tavuk göğsü dediğim şişkin görünüme girip kendini seksi zanneden çok arkadaşım var. böyle olmak işin gerçeği istemem.

sorum: göğsü (karşı açıdan) genişletmek için hangi egzersize ihtiyaç var? lateral mi çalışmak lazım?

1: Çeneye doğru kaydıkça göğsün hiçbir yeri çalışmaz omzunu sakatlarsın.
2: Omuz genişliğinde tutmadığın sürece neresinden tutarsan tut göğüs komple çalışır, omuz genişliğinde ve daha dar tutuşlarda etki triceps'e kayar..
3: Incline bench press göğsün üst bölümünü çalıştırır (çalıştırdığına inanılır) fakat standart bench press çalışınca da yine aynı bölge çalışır bir şey değişmez.
  • angelus  (21.07.18 00:27:19)
hangi açıda nerenin çalıştığını anlamanın en güzel yolu dokunmak bence hocam. iki kişi farklı tutuş açılarında ağırlık altına girecek diğeri hangi açıda nerenin kasıldığına dokunarak bakacak. biraz elleme oluyor tabi ama bence kağıt üstünde yazana göre hareket etmekten daha mantıklı :))

  • yorma beni  (21.07.18 12:07:41)
genişletmek için incline pozisyonda dumbell fly öneriliyor.

  • a man alone  (21.07.18 12:33:05)