nota müzik

şu notalar nasıl çalınıyor? kaç vuruş? metronomla çalışıyorum. her biri 1 vuruş mu yoksa p-i-m bir vuruş, a-m-i bir vuruş mu? ya da her bir nota yarım vuruş mu? o yukardaki çizgi neden var? yarım vuruş çizgisi değil gibi sanki.

www.youtube.com

arpej bu arpej tipik 6/8

pimisini amisini bilmem

yukarıdaki çizgi dediğin notaları bağladığı çizgi mi?

nota değerlerine çalış, böyle çok zorlanırsın.
  • killerbee  (19.07.18 18:59:37 ~ 19:04:33)
ilk üç notayı bir metronom vuruşuyla diğerini de bir metronom vuruşuyla çalıcaz değil mi? şarkıda öyle gibi.

dediğim çizgi şu re-sol-si notalarını bağlayan çizgi var ya o ne? basit bir soru biliyorum ama :D

eğer 2 nota bağlı olsaydı yarım vuruş olacaktı ama 3 nota olunca kafam karıştı.
  • tute  (19.07.18 19:04:40)
oradaki her bir nota 1/8'lik. soldaki 3 tane 1/8, sagdaki de 3 tane 1/8 gibi.

su videodan da bakabilirsin, oradaki her vurus 1 adet 1/8.

www.youtube.com
  • ben de  (19.07.18 19:06:27 ~ 19:11:01)
her vuruşa bir nota

www.youtube.com
  • killerbee  (19.07.18 19:10:28)
o zaman toplam 3 vuruş bu arpej değil mi? 8-6 ile 4-3 aynıydı sanırım. 7-8 yıl önce az çok biliyordum. tekrar gitar çalmaya başlayım dedim en temel şeyleri unutmuşum.

  • tute  (19.07.18 19:13:16)
6 notayı 3 vuruşta çalamazsın

her vuruşa bir nota, metronomun vurduğu aynı zamanda sen de notayı çalacaksın bu kadar.

3/4lük ritim ile 6/8lik ritim aynı değil.

ikitane 3/4lük 1 tane 6/8lik ritim yapar

ama ikisi de farklı ritimler
  • killerbee  (19.07.18 19:17:43 ~ 19:20:46)
arada olcu cizgisi yoksa killerbee'nin verdigi bilgi yanlis 2 tane 3/4'luk nota bir 6/8 yapmaz, 6/4'luk yapar

  • bollocks44  (19.07.18 19:32:18)
selamlar, söz konusu ölçü, 6/8'lik (altı sekizlik) ölçü. (yani ölçü içerisinde 6 tane 8'lik nota değeri var demek) altı sekizlik ölçü, 2 vuruşlu, ama 3'erli ölçü yapısındadır. (yani iki dörtlükten farkı, yine 2 vuruşlu olmasına rağmen, iki dörtlükteki gibi 2şerli değil, üçerli olmasıdır.) bunun manası, her bir vuruş, kendi içinde 3'e ayrılır. dolayısıyla metronomda alacağınız tempo, (her ne kadar 8'liklere de vurdurabilecek olsanız da..) normalde noktalı dörtlükler için tek vuruş şeklinde olacaktır/olmalıdır. yani her bir noktalı dörtlük değere bir metronom vuruşu, içerisinde 3 adet sekizlik nota.. diğer vuruşta da diğer 3 nota şeklinde çalınır.

üstten notaları bağlayan çizgi ise, tek başına duran çengeli olan sekizlik nota değerinin 3 tanesinin birbirine bağlanışından oluşan çizgiden başka bir şey değil.
yani tek sekizlikte çengel, 2 veya 3 sekizlik yanyana ise böyle üstten veya alttan çizgili şeklinde yazılır.

her bir notanın yarım vuruş olarak düşünmenizin sebebi, 4/4 veya 3/4'lük ölçülerde, yani 2'şerli iç bölünmeleri olan ölçü yapılarında eğitimcilerin size yarım vuruş diye öğretmesinden kaynaklıdır. yani 3/4 lük ölçüde sekizlik değer sizin tabirinize göre yarım vuruş iken, 6/8'lik ölçüde sekizlik değer üçte bir'dir.

ayrıca;
killerbee yazmış, 2 tane 3/4'lük bir tane 6/8'lik yapmaz. 2 tane 3/4'lük bir tane 6/4'lük yapar. keza 3/4'lük ölçü ile 6/8'lik ölçü içerik olarak aynıdır. ikisinde de 3 tane dörltük, 6 tane sekizlik, 12 tane onaltılık değer sığar. farkı iç bölünmeleridir. biri 2'şerli, diğeri 3'erli..

saygılar.
  • jeanluc  (20.07.18 18:00:58)