mağazalar neden x.99 lira şeklinde satıyor ürünlerini?

sb.

hadi kredi kartlarında atıyorum 10.99 çekiyorlar ama nakit ödemelerde 1 kuruş elbette geri gelmiyor. müşteri sirkülasyonu yüksek olan firmalar böylece haksız kazanç elde etmiş olmuyor mu? hem de vergisiz. ben mi yanlış biliyorum? aydınlanmaya ihtiyacım var.

teşekkürler.

ne zaman markete gitsem "nasıl bu kadar tuttu lan" diye fişe bakıyorum. o 99 kuruşlar toplanıyor toplanıyor, benim gibi şaşıran adamlar oluyor.

  • akatreil  (18.07.18 19:17:32)
Tamamen psikolojik. 1 kuruş hesabıyla alakası Yok. Mesela 99.99 TL 100 TL olarak algilanmaz iki basamaklı olduğu için. Psikolojik pazarlama.

  • Kresto  (18.07.18 19:19:59)
@kresto

tamam psikolojik pazarlama da atıyorum migros gibi carrefour gibi marketler zincirinde günde kaç tane öyle ürün satıyor o adamlar. psikolojik etkisi bi yana maddi etkisini soruyorum ben. psikolojimi etkiliyor evet ama benden aldığı fazladan 1 kuruşu ne yapıyor? ne kadarı vergilendiriliyor ya da hiç mi vergilendirilmiyor? en en en önemlisi de devlet bu tarz fiyat politikasına nasıl göz yumuyor?
  • rahat ya  (18.07.18 19:22:22)
@Kresto +1

1 kuruşla alakası yok konunun. O 1 kuruşlar toplanınca güzel bir para çıkabilir ama migrosun maaşları ödemesi hiç inandırıcı değil.
  • nawar  (18.07.18 19:23:24)
O 1 kuruşlar firmanın değil, kasiyerin cebine girer. Öğrenciyken sinemada gişecilik yaptım ordan biliyorum. Kasa kapanınca müdüre nakit sattığın biletin karşılığını nakit olarak verirsin. Fazla çıkarsa, cebe atarsın, eksik çıkarsa cepten ödersin. İşleyiş böyledir.

Marketlerde de böyledir.
  • old possum  (18.07.18 19:30:20 ~ 19:32:06)
Çünkü 10.99 olan ürünün fiyatını 10 lira sanıyorsun. Halbuki 11 lira. Sonra fişe bakıp şaşıran mallar oluyor.

  • mahone  (18.07.18 19:35:52)
kredi kartı kullanmaktan nefret etsem de sırf bu adiler yüzünden kullanıyorum, 1 kuruş da olsa param kalmasın. ki 5 kuruşa kadar para üstü vermiyorlar, veremiyorlar. kredi kartı olmayan ya da kullanmayan da atm kartı ile yapsın ödemesini. bugün aşağı yukarı herkesin cebinde bir atm kartı var. haksız kazanç sağlattırmayın bunlara.

  • cowboy  (18.07.18 21:21:15)
Ciddi ciddi 1 kuruş ile şirketlerin zengin olabileceğine mi inanıyorsunuz? 1 kuruş 0.002 dolar yapıyor, 1,000,000 üründen tek tek alsalar, 2000 dolar yapıyor.

  • archmage mahmut  (18.07.18 22:20:46)
sizden 1 kurus almiyor ki? sadece bir parca urun mu aliyorsunuz bu bahsettiginiz yerlerde?

evet amaci psikolojik, daha ucuz geliyor goze. marketlerde de 15,26 tutsa 15,25 aliyor mesela.

cok eskiden kasiyerlik yapiyordum markette. kusurat .27 olursa .25 alirdim, .28 olursa .30 alirdim. sadece bir tane adam niye 2 kurus fazla aldin demisti. ondan 5 alip 10 vermistim. buyurun simdi 2 eksik almis oldum dedimdi.

kasam her zaman tam oluyordu bu hesapla.

yani hiiic sanmiyorum amacin o kuruslari ic etmek oldugunu.
  • supergirl  (18.07.18 22:38:41)
hem haksız kazanç hem de vergi kaçırılması. illa trilyon dolar olmasına gerek yok. hak haktır. adam gibi bir devlet olsa, böyle olmazdı. her alışverişte o bir kuruşlar tıkır tıkır sayılırdı avucunuza.

  • runagain  (18.07.18 23:26:51)
Amaç ucuzluk algısı yaratmak.

  • silver apple  (18.07.18 23:36:11)