Siber güvenlik hakkında sormak istedikleriniz

Arkadaşlar selamlar, bir youtube kanalı hazırlıyoruz da, siber güvenlik konusunda halkın sormak isteyeceği konular neler olabilir? Sormak, öğrenmek istediğiniz şeyler nelerdir mesela? Videoda ne olsa izlersiniz?

Yeterki düzenli olsun bi ara YouTube güvenlik tv vardı. Tekrar tekrar izlemişimdir. Ama 3-4 aydır yayın yapmıyorlar. Bence bi göz atın. Başarılar..

  • demirKamil  (18.07.18 15:02:21)
-Banka sahtecilikleri örnekleri nelerdir, nasıl tongaya düşmemeli.
-Tarayıcıya bulaşan zararlı (malware) örnekleri.
-Tam anonimlik mümkün müdür? Nasıl? Tarayıcı parmak izi ile farklı ip'den de olsa nasıl kişi tespit edilir?
-Crackli program indirmek yahut kullanmak her zaman riskli midir? Ne tarz riskleri vardır? Orijinal olmayan Windows kullanmanın sakıncaları.
-Açık kaynak kodlu yazılım ve işletim sistemi kullanımı siber güvenliği olumlu etkiler mi?
-Ücretsiz antivirüsler yeterince korur mu? Ücretli/Ücretsiz antivirüs tavsiyeleri.
-Man in the middle nedir? Ne ibnelikler yapar? Nasıl altedilebilir?
-Komşum wireless modemimin şifresini kırar mı? wpa, wep, wep2, vb. şifrelemeler nelerdir, farkları, avantajları? MAC filtreleme nedir?
-128-bit SSL dedikleri şey nedir? Gerçekten de kredi kartı bilgilerim güvende midir?
-Keylogger, Ekran kaydı, vb. programlar ne yapar? En çok nerelerden bulaşır?
-Güvenli web gezintisi için hangi tarayıcı eklentilerini tavsiye edersiniz? Ne işlere yararlar?
-Desentralizasyon, adblock, tracker blok nelerdir, faydalı mıdır?
-JavaScript, Java, Adobe Flash, ActiveX vb. otomatik mi olmalıdır yoksa kapatılmalı mı? Neden? Tehlikesi nedir?
-Etik hackerllık nedir? Beyaz hacker var mıdır yoksa beyaz hackerlar aslında gri hacker mıdır?
-Hack için teknik bilgi yeterli midir? Toplum mühendisliği ve davranış psikolojisinin hacke etkisi nedir? Bir parça çikolata karşılığında londra metrosunda insanlar gerçekten şifrelerini paylaşmışlar mıdır?
-Sniffer nedir, ne işe yarar? Ağ güvenliği nedir? Firewall nasıl çalışır?
-Kredi ve Banka kartları nasıl kopyalanır? Temassız ödemenin riskleri nelerdir?
-Telefonumun, laptomun kamerasına dışarıdan ulaşabilirler mi? Laptop lambasının ledini yakmadan görüntü alabilirler mi?
-Akıllı telefonları dinlemek daha mı kolay? Telefon yanımızdayken konuştuğumuz şeylerle ilgili reklam gösteriyor. Nasıl oluyor bu? Aslı var mı?

Bir çırpıda bunları yazabildim. Buldukça eklerim. Ya da eklemem :)

Edit:

Password managerlar güvenli midir yoksa gereksiz mi?
İyi şifre nasıl belirlenir? Parametrik şifre kullanımı nasıldır?
Linux'a gerçekten virüs bulaşmıyor mu? Bulaşmıyorsa nasıl bulaşmıyor?
Kafe, Lokanta, Otel vb. public networklere bağlanmanın sakıncaları var mıdır? Bu tarz ağlara nasıl bağlanmalı, nelere dikkat etmeli?
Dijital imza nedir? Güvenilir midir?
Sertifikalar nelerdir? Güvenilir midirler? Her yeşil kilit gördük mü güvende miyiz?
  • dilemma of subscribtionability  (18.07.18 15:09:12 ~ 15:12:44)