Ölen kişinin askerlik yaptığı yer ve süre gibi bilgiler nasıl bulunur?

Merhaba,

evet böyle sıkıcı bi soru ile karşınızdayım. Dedeme ait askerlik yaptıgı yer/süre gibi bilgileri edinmemiz gerekiyor ancak ilgili askerlik subeleri bizde kaydı yok diyorlar. Milli Savunma Bakanlığı, "askerlik şubesine sor" diyor.

Hiç umudum yok ama bu soy ağacı vb uygulamalardan sonra bir umut, bunu sorgulayabileceğimiz herhangi bir online servis vb platform yoktur degil mi?

Askerlik şubelerinde yoksa sorgulama ile nasıl çıkacak derseniz, hemen açıklıyorum. Askerlik şubesi "bizde kayıt bulunamıyor ama git dava aç o zaman çıkar" diyor. Sanırım dava açmadan kayıtlara bakmıyorlar bile.

Bir de bunun davası hangi mahkemede görülür sizce?

Teşekkürler

Şube neden "kayıt bulunamıyor" demiş anlamadım. Ben 6-7 sene evvel Kore gazisi dedemin bilgilerini bulmuştum askerlik şubesinden. 70 yıllık evrak duruyordu, asker resmi filan acayip.

Bence davalık bir şey yok. Tam da emin değilim ama şubenin gösteriyor olması lazım.
  • efreet sultan  (16.07.18 22:40:58)
Askerlik şubesinde yaptım askerliğimi. Arşivden sorumluydum. 1902 doğumluların da dosyası vardı ama ara ara nedenini bilmediğim sebeplerle imha ettiğimiz dosyalar da oluyordu. Kimisi 1996 doğumlu kimisi 1940 doğumlu falan

  • akatreil  (16.07.18 22:49:25)
Ayrıca dosya imha olan çok yaşlı kişilerin kütükleri vardı. Orada da detaylı bilgiler olurdu. Ona bakmak zahmetli diye bazen dosya yoksa kütüğe bakmadan yok derdik mesela

  • akatreil  (16.07.18 22:51:06)
@akatreil, ben de tam özelden bunu soruyordum :) tesekkur ederim

  • oldboy  (16.07.18 22:55:32)