Çin'den makine ithalatı

Merhaba, Çin'den aşağıdaki linkte yer alan makinayı getirtmek istiyoruz.

turkish.alibaba.com

Satıcı FOB fiyatı olarak 1000$ fiyat verdi, fakat sonrasında, bizden ekstra (vergi harici) ücret talep edilir mi? Yoksa sadece gümrük vergisini ödeyerek alabilir miyiz?

Gümrük konusunda yardımcı olabileceğini düşündüğünüz kişiler varsa, onlarla da iletişime geçebilirim.

CIF fiyat isteyin. Gelecek gümrüğünüzü de belirtin. Sizden her zaman için daha uygun navlun bulurlar. Ardından gümrük müşavirinize satıcıdan alacağınız gtip kodunu iletin. Size yükümlülüklerinizi ve masraflarınızı iletir. GTIP olmadan ne masraf ödeyeceğinizi bilmek pek mümkün değil.

  • o kadar da degil aga  (16.07.18 12:52:58)
urunlerin geleceği yere bagli olarak (havayolu veya liman) ardiye masrafi cikacaktir.
elleçleme masrafi cikacaktir.
ordino ucreti cikacaktir.
eger urun laboratuvara girerse laboratuvar ucreti cikabilir.
ce belgesi yoksa daha cesitli masraflar söz konusu olabilir.
  • for the record  (16.07.18 13:11:57)
hocam at bana proformayı
gümrükçüye sorayım
gelen cevabı paylaşayım

oguzcan@bmtexport.com
  • kingcyrax  (16.07.18 13:16:57)
ve ek olarak
CIF fiyat istemeyin türkiye limanda kol gibi ordino ve ardiye sokarlar
FOB isteyin ya da EXWORKS isteyin
turkiye deki nakliyeciden exworks xxx olarak fiyat isteyin
nakliye ucuz olsun diyorsanız deniz gelir bu
20-25 gun surer
acil gelsin derseniz hava
ama oncesinde bu makinanın CE si var mı TSE si var mı bakmak lazım
onu da atacaginiz proformaya göre vergisini ve prosedurunu soyleyecegim
  • kingcyrax  (16.07.18 13:18:52)
FOB çalışın, nakliyecilerden kendiniz fiyat alın. Yoksa göndereceği acenta 300-400 liralık lokal masrafları çok rahat 2000-3000 liraya çıkartır, uğraşır durursunuz.

Nakliyecilerden fiyat alırken all-in fiyat isteyin. Lokal masraflar, ordino vs tüm masraflar dahil isteyin.

Nakliye ve vergi hariç gümrükçüye vereceğiniz para olacak 1000-1500 TL tutar.

Ayrıca gümrükte ekstra masraflar olacak.
  • PoscheN  (16.07.18 15:53:38)
Nakliye için aracı kendim ayarlayabilirim. Ürünü İzmir limanına isteyeceğiz. Türkiye'de benzer makina 3500 $ + kdv. Eğer astarı yüzünden pahalı olacaksa, burdan almak daha mantıklı görünüyor.

  • De facto  (16.07.18 16:42:30)