Göz muaynesinde göz bebeğini büyüten damla kesin kullanılıyor mu ?

Gözlük kullanıyorum ve 4 numara hipermetropum. 2 sene sonra kontrol için göz doktoruna gittiğimde "göz bebeğini büyüten göz damlası sıkmadan bakamam öyle olursa da araba kullanamazsın" dedi. Daha önce gittiğim doktorlar damla olmadan muayne ediyor ve reçeteyi veriyordu neredeyse 20 senedir gözlük kullanır ve gözlerimi bir kaç senede bir kontrol ettiririm çocukluğumda muayne olduğumda bir kere bu göz damlasını damlatmışlardı bu ikinci oldu.

şunu merak ettim acaba bu damla olmadan göz numarası alırsam yanlış göz numarası alma ihtimalim çok mu fazla olur ? (araba kullandığım için pek yanaşmak istemiyorum) bu tür muaynelerde bu damlanın etkisi ne kadar önemli ?

Göz muayenesinden sonra, 1-2 saat beklerseniz, güneş gözlüğünüzü takıp, araba kullanabilirsiniz.

  • agluna  (16.07.18 12:31:57)
39 yaşındayım, 9 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum, onlarca kere göz muayenesi oldum, bir kere bile damla damlatmadılar.

damla göz bebeğini büyütüyor. makine ile yapılan ölçümü daha doğru ölçüyor evet. ama mercek deneyip tabeladaki yazıları okuyarak denemek sakat. onu da doğru okuyamazsınız. tabeladan okutmayıp sadece makine ile ölçüp bırakacaksa damla zorunlu.

bir tek oğlum 2 yaşındayken, henüz konuşamadığı için, tabelaya bakıp görüp görmediğini söyleyemeyeceği için, yani sadece makine ölçümü ile gözlük verileceği için ona damlattılar. makine ile ölçüp gözlük verdiler. konuşmaya başladıktan sonraki kontrollerinde ona da damlatmadılar.

bir de göz kusuru haricinde göz dibini incelemek gerekirse o zaman damlatırlar.
  • kibritsuyu  (16.07.18 14:16:05 ~ 14:17:05)
Damla ile çıkan ölçüm sonucu kesin. Çocuklar pek işbirliği yapmadığı için onlara damla ile bakılıyor. Erişkinler de yanlış yere odaklanırsa makine yanlış ölçer. Damla kesin ama erişkinde şart değil.

  • Lim5  (16.07.18 16:00:38)