Ev kiralıyorum yardım!!!!!

Öğrenciyim ve kampüsün dibinde aynı apartmanda 2 adet eşyalı daire buldum.

Birisi 1+1 ve 1300 lira aylık. Her şey içinde. Isınma-aidat-faturalar-internet.
Diğeri 1+0 900 lira aylık. Bu da aynı şekilde her şey dahil. O da genişçe. Mutfak yatak çekyat tv masa hepsi aynı yerde.

Şimdi sorum, sizce 1 oda için 400 lira fazla verip 1+1 mi almalı? Yoksa bu fazlalık parayı harçlık olarak mı kullanmalı? Hangisi daha akıllıca?

valla 400 lira öğrenci için az para değil. bence 1+0

  • interview with the vampire  (13.07.18 13:14:36)
gelir durumuna göre değişir. sen ve ailen orta halli iseniz 1+0 mantıklı olan. 400 lira öğrenci için iyi para.

  • zgrydn  (13.07.18 13:20:01)
Stüdyo dairede yaşamak bi yerden sonra içini şişiriyor yediğin yattığın oturduğun yemek yaptığın ders çalıştığın ortam aynı olunca sıkıcı oluyor. Ben ders çalışamıyordum mesela çünkü o odayı yatak odası olarak görüyordum ve sürekli yatasım geliyordu.

  • bir nick var benden iceri  (13.07.18 13:25:35)
400 lira zedelemezse senin ve ailenin bütçesini 1+1 tut. Diğeri modern hapishane. Kalınmaz mi kalınır ama para varsa değmez.

  • retiredcolonel  (13.07.18 13:37:17)
ben olsam öğrenciyken 9oo'luk olanı tutardım sonucta para sıkıntısı var.

  • sizofren06  (13.07.18 13:44:28)
Elektrik - su neyse de interneti asla ortak kullanmayın derim. Hem çok yavaş olacaktır çünkü herkes netflix, youtube vs. çalıştırıyor, hem de aynı IP adresinden tanımadığınız birçok kişi internete çıkış yapıyor. Bu nedenle mümkünse kendinize özel bir internet bağlantısı yaptırın. Bu da aylık en az 60-100 lira arasında değişir. O nedenle 1+0 tercih edilebilir. Ben okurken 2+1 evlerde kaldım ama hep 3 kişi kaldık. Kendi odamdan çıkmazdım, 1+0 gibi kullanırdım. Eğer içinize sinen bir yer ise pek de sıkılmazsınız.

  • throw down the sword  (13.07.18 13:53:07)
1+0 olan kaç metrekare?
en azından 35-40 m2 ise çok da bunalmazsın ama eğer 20 - 25 m2 civarı ise duvarlar üzerine üzerine gelir.

  • teritori  (13.07.18 14:15:13)
evde çok vakit geçiririm ve arada misafir arkadaş vs gelme kalma ihtimali varsa 1+1
yok ben dışarıda arkadaşlarda vs takılır uyumaya eve gelirim diyorsan 1+0

  • patir  (13.07.18 15:13:58)
Maddi durumunun her ikisini de kaldırabileceğini farzedersek,
1-1,5 sene kalacaksan 1+0
Daha uzun kalacaksan 1+1

1-1,5 senen kalmışsa çok yatılı misafirin gelmez, daha çok ders çalışmakla geçer vaktin. Zaten kampüsün dibindesin, evden sıkılırsan kütüphanede çalışırsın.

Daha uzun kalacaksan arkadaşların, varsa kardeşin ailen falan arada gelip kalabilir. 1+0'da bunlar sıkıntı olur.
  • megalomaniac  (13.07.18 18:01:39)
stüdyo daire gerçekten delirtiyo.

genişçe bi 1+1 tutup (mutfak ortak alan olabilecek şekilli) 2. bi kişi de alabilirsin yanına uzun vadede. böyle yapan da çok özellikle eskişehir'de.
  • yuto  (13.07.18 18:21:07)