ceza davası sonucu

20/06/2017 tarihinde ilk duruşmam oldu. gittim. sonrası için gelmene gerek yok dedi hakim. o tarihten sonra 3 duruşma daha yapılmış. bir de farklı bi tarihe gün verilmiş. bisikletimi çalan hırsız şu an içerde sanırım.

şimdi bu olay nasıl sonuçlanır? hırsız verilen ceza kadar içerde yatıp çıkar mı yoksa bisikleti getirir mi? ben hala bisikletimi geri getireceğini düşünüyorum da. sanırım imkansız?

Bisiklet bulunduysa size iade edilir, ama bulunamadıysa unutun. Ceza sistemimizde çok saçmalıklar var, hırsız size ait bir şeyi çaldı ise devlet suçu karşılığı ceza veriyor ama çalınan ürün ortada yoksa size bir tazmin olmuyor.

Yani ceza şöyle olsa mesela, hırsızlığın karşılığı 5 sene (nerdeee) çaldığın ürünü geri veremez/tazmin edemezsen değeri karşılığı her x lira için şu kadar gün daha hapis olsa mesela. Hırsızın ailesi ve yakınları ne yapar ne eder zararınızı tazmin eder, ya da başkasından çalar size getirirler bilemedim :)

Velhasılı kelam bisiklet ve motosiklet hırsızlığının öyle çok bir cezası yok, yanlış hatırlamıyorsam açıkta bırakılan mal gibi görülüyor kanunda. Hani bir kapısı yok ya, araba çalmak ile motor çalmak aynı değildi hatırladığım.
  • John Bloor  (13.07.18 09:20:42 ~ 09:21:38)