aynada göz bebeklerimizin hareket ettiğini neden görmeyiz?

sb. cep telefonunun kamerasında görebiliyorum ama. orda gecikme olduğu için sanırsam.

Gerçekten mi?

E aynada direk gözlerine bakıyorsun da kendini öyle görüyorsun,

Onlar Hareket ederken bisi göremiyor olman lazım.
  • vhs kaseti  (11.07.18 16:49:19)
eğer soru ciddiyse cevap vereyim :)

çünkü gözlerini görmek için gözlerine bakıyorsun. dolayısı ile sabitlediğin gözlerin hareket etmiyor :)
  • teritori  (11.07.18 17:02:18)
@teritori

aynaya bakarken göz bebeklerini hareket ettirsen bile bu hareketi göremiyorsun.
  • nickini degistiren yazar  (11.07.18 17:05:42)
gözbebeklerinizi hareket ettirdiğiniz zaman baktığınız nokta (aynada gözlerinizin yansıması) değiştiği için bu hareketi görmeniz teorik olarak mümkün değil.
iki gözünüzü ayrı ayrı oynatabiliyorsanız (yapan arkadaşım var) ancak bu şekilde yakalayabilirsiniz.
arz ederim.
  • stanley weber  (11.07.18 17:21:53)
göz odaklandığı yeri görür. gözbebeklerini hareket ettirirken göz kısa süreli görmez, görülen noktalar atlanır ya da beyin bu geçiş sırasındaki görüntüleri iyi bir şekilde birleştiremez. bu yüzden film izliyormuş gibi, sürekli "cut" yaparak gören bir mekanizmaya sahibiz. sadece aynada gözlerini değil, gözü oynattığın zaman aynı şekilde (iyi bir şekilde!) hiçbir şeyi görmemen lazım.

  • lesmiserables  (11.07.18 19:13:21 ~ 19:14:27)